"In Touch". Film opowiadający o tęsknocie

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 12:23
Debiutancki pełnometrażowy film dokumentalny Pawła Ziemilskiego "In Touch" opowiada o emigracji zarobkowej mieszkańców wsi Stare Juchy znajdującej się na Mazurach. Od lat 80. co trzeci mieszkaniec wyjechał do Islandii. Fabuła skupia się na tęsknocie rodziny i pustce, którą pozostawili po sobie bliscy. Film został doceniony na festiwalach w Amsterdamie i Salonikach. 
Audio
  • O filmie "In Touch" opowiada reżyser Paweł Ziemilski (Twarzą w twarz/Jedynka)
kadr z filmu In Touch P. Ziemilskiego
kadr z filmu "In Touch" P. Ziemilskiego Foto: mat. promocyjne

- Film "In Touch" jest moim debiutem pełnometrażowym. Wszystko co robiłem wcześniej to były krótkometrażowe produkcje. (...) Ja bardzo mocno wierzę w to, że film dokumentalny to nie tylko znalezienie ciekawej, niesamowitej historii, ale że jest to spotkanie między mną a kimś i że powinno coś z tego wyniknąć. Kamera jest jedynie elementem tego spotkania - mówi Paweł Ziemilski w audycji "Twarzą w twarz". 

Produkcja przepełniona jest tęsknotą osób pozostających w kraju. Komunikują się oni z bliskimi jedynie za pomocą łączności internetowej, np. poprzez komuniator Skype. Tutaj właśnie odbywa się pewien dramat. - Chciałem uświadomić, że technologia i wszystkie nowinki, które mamy na krótką metę pomagają przetrwać nudę i odległość od naszych bliskich, ale na dłuższą metę nie powodują żadnej ulgi. Doraźnie pomagają, ale na końcu czujemy, że jesteśmy jeszcze bardziej samotni - mówi reżyser. 

Nakręcenie dokumentu o życiu mieszkańców Starych Juch, skąd wyemigrowała spora część ludności, jest owiana tajemniczą historią miłosną. Jaką? Skąd wzięła się potrzeba zrobienia takiego filmu? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: "Po drugiej stronie lustra" z cyklu Twarzą w twarz 

Prowadził: Michał Montowski 

Gość: Paweł Ziemilski (reżyser filmu "In Touch"), Artur Cichmiński (krytyk filmowy) 

Data emisji: 6.05.2019

Godzina emisji: 23.09

ans/kh


Czytaj także

"Jazda obowiązkowa" i "Warszawa: miasto podzielone" - filmy dokumentalne z historią w tle

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 11:54
Oba filmy opowiadają niezywkle emocjonujące historie. Pierwszy "Jazda obowiązkowa" autorstwa Ewy Kochańskiej opowiada historię Julii i jej rodziny, "Warszawa: miasto podzielone" w reżyserii Erica Bednarskiego, to z kolei opowieść o getcie warszawskim skonfrontowana ze współczesną Warszawą. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Avengers: Koniec gry" i "Vox Lux" wśród ostatnich kwietniowych premier

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 12:00
Wśród sześciu premier filmowych, które wchodzą w tym tygodniu do kin, nie brakuje produkcji z gatunku dramatu, komedii, thrillera, fantastyki. Wśród propozycji znajdują się filmy wyczekiwane przez kinomanów: "Avengers: Koniec gry" i amerykański dramat "Vox Lux". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwalowe filmowe emocje w różnych miastach w Polsce!

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 18:01
Jeden już trwa, drugi niedługo się rozpocznie. Mowa o festiwalach filmowych, które odbywają się w różnych miastach Polski. Pierwszy to krakowski Festiwal Kina Niezależnego "OFF Camera", drugi, który rozpocznie się 10 maja, to festiwal filmów dokumentalnych "Dogs Against Gravity".
rozwiń zwiń