Adam Gajkowski: nie można od tak odciąć się od tego co robiliśmy dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 16:47
W latach 80. był współorganizatorem strajku w Zakładzie Remontowym Energetyki w Gdańsku oraz organizatorem tajnych struktur zakładowych zajmujących się m.in. pomocą dla rodzin osób represjonowanych czy kolportażem podziemnych pism. W 1982 roku skazany na 3 lata pozbawienia wolności stał się więźniem politycznym. Gościem audycji "Twarzą w twarz" był Adam Gajkowski. 
Audio
  • Adam Gajkowski o czasie spędzonym w więzieniu i emigracji (Twarzą w twarz/Jedynka)
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski i powołany do Polonijnej Rady Konsultacyjnej Adam Gajkowski podczas uroczystości w Senacie
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski i powołany do Polonijnej Rady Konsultacyjnej Adam Gajkowski podczas uroczystości w Senacie Foto: Tomasz Gzell/PAP

Adam Gajkowski został aresztowany w wieku 21 lat. W marcu 1982 roku został osadzony w areszcie śledczym w Gdańsku, a kilka miesięcy później został skazany wyrokiem Sądu Marynarki Wojennej w Gdyni na 3 lata więzienia w zakładzie karnym w Potulicach. Został zwolniony w maju 1983 roku na mocy aktu łaski Rady Państwa. Podczas audycji opowiedział o czasie spędzonym w więzieniu. - Więźniowie kryminalni traktowali nas - więźniów politycznych - z ogromnym szacunkiem. Zasłużyliśmy sobie u nich na ten szacunek, ponieważ podczas "Solidarności" dbaliśmy też o ich prawa. Stawali po naszej stronie, byli bardzo wyrozumiali, dlatego, że my nie nadawaliśmy się do życia więziennego - powiedział gość Jedynki. 

Od 1985 roku Adam Gajkowski przebywa na emigracji w Australii, a od 2005 roku pełni funkcję honorowego prezesa Stowarzyszenia "Nasza Polonia". Jest także członkiem Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu. Podczas audycji gość opowiedział o tym, dlaczego Polacy na emigracji angażują się w sprawy ojczyzny. - To wynika z tego kim jesteśmy. Większość członków Stowarzyszenia Nasza Polonia to byli więźniowie polityczni, więc nasza przeszłość determinuje dzień dzisiejszy. Nie można od tak odciąć tego co robiliśmy dla Polski i żyć w świecie nagle wolnym. Ciągle jesteśmy aktywni w tej sprawie - dodał gość. 

Podczas rozmowy z Lechem Makowieckim Adam Gajkowski wspomniał o postaci ks. Henryka Jankowskiego. - Znałem ks. Jankowskiego, pomagał mojej rodzinie. To on był motorem sprawczym, kiedy mi odmówiono przerwy na ślub w więzieniu w Potulicach - dodał. 

W jaki sposób Adam Gajkowski znalazł się na emigracji?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: "Spotkania z historią" z cyklu Twarzą w twarz 

Prowadzi: Lech Makowiecki 

Gość: Adam Gajkowski (były więzień polityczny, honorowy prezes Stowarzyszenia "Nasza Polonia", członek Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu) 

Data emisji: 28.05.2019

Godzina emisji: 23.06

ans/kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jarosław Iwaszkiewicz i jego gra z władzami PRL

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 11:20
Z pozoru autor "Panien z Wilka" może być uznany za człowieka, który "zaprzedał duszę reżimowi" - po wojnie stanął na czele Związku Literatów Polskich, był też posłem przez siedem kadencji. Prawda o prozaiku i poecie jest jednak bardziej skomplikowana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia człowieka, który doprowadził do największej klęski wywiadu PRL

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 16:30
- Zawsze starałem się mówić prawdę, a jeśli nie mogłem jej mówić, to milczałem - mówił w audycji Piotr Jegliński - wydawca, publicysta, działacz opozycji demokratycznej, założyciel emigracyjnego wydawnictwa "Editions Spotkania", obiekt inwigilacji SB, niedoszła ofiara zamachu.
rozwiń zwiń