Barbara Wojnarowska: ten obóz powstał dla Polaków

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 17:02
Była jednym z najmłodszych więźniów KL Auschwitz. Widziała jak niemieccy oprawcy traktowali więźniów niczym bydło. Przypomina, że w obozie zagłady ginęli także Polacy. Gościem audycji "Twarzą w twarz" była Barbara Wojnarowska.
Audio
  • Birkenau - obóz, w którym umierali ludzie (Jedynka/ Twarzą w twarz)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

- Miałam 3,5 roku kiedy mnie i rodziców wsadzili do wagonu bydlęcego. Nikt nie wiedział, gdzie jesteśmy - mówi Barbara Wojnarowska. Dopiero w czasie podróży więźniowie zorientowali się, że jadą z Pruszkowa do Auschwitz-Birkenau. - Pamiętam, że przy samym wjeździe byłam rozdzielona od rodziców i wsadzona na blok dziecięcy. Obce twarze, starsze dzieci, głód, brak jedzenia i kuksańce od starszych dziewczynek przy każdej możliwej okazji - opowiada o swoich przeżyciach.

Zdaniem Gościa Jedynki, Niemcy celowo próbowali zabierać więźniom osobowość. Odbywało się to poprzez nadanie numeru. - Jak brakowało jakiegoś numeru, to brakowało numeru, a nie człowieka - dodaje.

W pierwszej fazie obóz funkcjonował jako KL Auschwitz I. Następnie powstał KL Birkenau, czyli Auschwitz II. - Birkenau to był tragiczny obóz, z którego ci co byli przywiezieni, nie wychodzili. Przyjeżdżali na rampę i po godzinie czy dwóch już ich nie było wśród żywych. To były setki zamordowanych ludzi. Przychodziły francuskie transporty z obozu przejściowego pod Paryżem i przyjeżdżali Żydzi nie tylko francuscy, ponieważ policja Vichy wyłapywała wszystkich Żydów na terenie Francji. Byli polscy i rosyjscy Żydzi, którzy uciekli i wydawało im się, że znajdą schronienie w humanitarnej Francji. Okazało się, że ich droga prowadziła później do Auschwitz. Francuzi niechętnie o tym mówią, ale tak było - twierdzi Barbara Wojnarowska.

Dlaczego po wyjściu z obozu, Barbara Wojnarowska miała całkiem innych kontakt z matką niż wcześniej? Czy Polacy żyli w zgodzie z Żydami i komu dzisiaj zależy na ich skłóceniu? Jakie doświadczenia medyczne prowadzono na dzieciach w niemieckim obozie?

***

Tytuł audycji: "Spotkania z historią" z cyklu Twarzą w twarz

Prowadzi: Lech Makowiecki

Gość: Barbara Wojnarowska (jeden z najmłodszych więźniów KL Auschwitz)

Data emisji: 11.06.2019

Godzina emisji: 23.06

DS/K.A

Czytaj także

Pierwsze ofiary piekła KL Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 08:04
14 czerwca 1940 przybył do Auschwitz pierwszy masowy transport polskich więźniów politycznych, liczący 728 więźniów z więzienia w Tarnowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alina Dąbrowska: wiem, jak wygląda piekło

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 13:30
Alina Dąbrowska przeszła przez gestapowskie więzienie w Łodzi, była w Auschwitz i w obozie dla kobiet w Ravensbrück. Musiało upłynąć wiele czasu, żeby mogła mówić o swoich przeżyciach. Teraz jest w stanie nawet pojechać w miejsca, które tak tragicznie zapisały się w jej życiu.
rozwiń zwiń