X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Naczelny Rabin Polski: nie każdy Żyd jest taki sam

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2016 12:35
Michael Schudrich urodził się w Nowym Jorku. W latach 70. podróżował do Europy Środkowo-Wschodniej i nawiązywał kontakty z żyjącymi tu Żydami. - Rabinem można zostać 4-6 lat po studiach. To dlatego, że 4 tys. lat nie nauczę się w ciągu miesiąca - mówi gość Jedynki.
Audio
  • Rabin Michael Schudrich o tradycjach, państwie Izrael i żydowskich dowcipach (Twarzą w twarz/Jedynka)
Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich podczas uroczystości zapalenia światełka chanukowego w Pałacu Prezydenckim w Warszawie
Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich podczas uroczystości zapalenia światełka chanukowego w Pałacu Prezydenckim w WarszawieFoto: PAP/Jacek Turczyk

Michael Schudrich przekonuje, że głównym zadaniem rabina jest nauczanie o judaizmie, prawie żydowskim, historii i etyce, a odprawianie nabożeństw schodzi na dalszy plan. - Do prowadzenia żydowskich modlitw nie jest potrzebny status rabina, wystarczy znajomość języka hebrajskiego - mówi Michael Schudrich.

Pytany o przestrzeganie ortodoksyjnych zasad czy podejście obywateli do państwa Izrael odpowiada: - Nie każdy Polak jest taki sam, nie każdy Żyd jest taki sam, a nawet nie każdy religijny Żyd jest taki sam. Istnieje mała, ale widoczna grupa, która uważa, że państwo żydowskie powinno powstać dopiero po przyjściu Mesjasza - wyjaśnia. Odpowiada też na pytanie, czy można mówić dziś o odrodzeniu żydowskiej kultury w Polsce i opowiada swój ulubiony żydowski dowcip.

Janusz Weiss wspomina z kolei przygodę, która przydarzyła mu się w Izraelu. Kiedy włożył na głowę kolorową jarmułkę, żydowskie dziewczyny zaczęły niezwykle serdecznie go pozdrawiać.

***

Tytuł audycji: "Próba bilansu" z cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Janusz Weiss

Gość: Michael Joseph Schudrich (Naczelny Rabin Polski)

Data emisji: 14.03.2016

Godzina emisji: 23.07

mg/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Amerykańska pisarka: w Polsce jest wielu "wirtualnych Żydów"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2011 11:45
Takiego zdania jest amerykańska pisarka, dziennikarka, fotografik i naukowiec żydowskiego pochodzenia Ruth Ellen Gruber.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Wrona: "Demon" łączy polską i żydowską duchowość

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2015 19:17
- Polską i żydowską kulturę łączyła warstwa mistyczna. Używam motywu dybuka, by przypomnieć o wspólnej tradycji, którą budowaliśmy przez wieki, a dziś od niej uciekamy - mówi reżyser filmowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chrześcijaństwo bez judaizmu uschnie"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2016 17:00
- Dialog z judaizmem wzbogaca naszą chrześcijańską tożsamość, spotkanie z judaizmem pomaga nam zrozumieć samych siebie - mówił w Dwójce ojciec Wiesław Dawidowski.
rozwiń zwiń