Czesław Bielecki o tym, kto może zmienić świat na lepsze

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 15:30
- Od 26 lat uważam, że jest rodzajem ułudy przekonanie, że można zmienić władzę stawiając na czele instytucji nowych ludzi. Armia urzędników wciąż jest przekonana, że rządy się zmieniają, prezydenci miast się zmieniają, ale to oni mówią co da się zrobić – mówi Czesław Bielecki.
Audio
  • Czesław Bielecki wspomina swoją działalność polityczną i wskazuje na wyzwania stojące przed polską urbanistyką (Próba bilansu/Jedynka)
- Założenie, że jak przyjdą nasi to zmienią świat na lepszy jest absolutnym złudzeniem - podkreśla Czesław Bielecki
- Założenie, że jak przyjdą "nasi" to zmienią świat na lepszy jest absolutnym złudzeniem - podkreśla Czesław BieleckiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Członek NSZZ "Solidarność", doradca prezydenta Lecha Wałęsy, poseł Akcji Wyborczej Solidarność w rozmowie z Januszem Weissem wspominał swoją działalność w podziemiu, m.in. powstanie broszury "Mały konspirator", która ukazała się w drugim obiegu w nakładzie około 100 tys. egzemplarzy. Kto współpracował przy jej powstaniu? Czy ukazały się także jej wydania obcojęzyczne, a także czy była lub wciąż jest wykorzystywana na świecie?

Czesław Bielecki to nie tylko polityk, ale także architekt. Jak odmienić warszawskie blokowiska? Dlaczego, jego zdaniem, wciąż nie umiemy budować miast, a jedynie oderwane od siebie osiedla? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Próba bilansu z cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Janusz Weiss

Gość: Czesław Bielecki

Data emisji: 4.04.2016

Godzina emisji: 23.07

gs/pg

Czytaj także

Naczelny Rabin Polski: nie każdy Żyd jest taki sam

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2016 12:35
Michael Schudrich urodził się w Nowym Jorku. W latach 70. podróżował do Europy Środkowo-Wschodniej i nawiązywał kontakty z żyjącymi tu Żydami. - Rabinem można zostać 4-6 lat po studiach. To dlatego, że 4 tys. lat nie nauczę się w ciągu miesiąca - mówi gość Jedynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emilian Kamiński z gitarą pod prysznicem

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2016 13:00
Aktorska droga Emiliana Kamińskiego zaczęła się przed maturą w technikum ekonomicznym, gdy spotkał się z grupą studentów aktorstwa w dość nietypowym miejscu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Zelnik: jestem na poły aktor, na poły polityk

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2016 14:41
- Pierwsza świadomość polityczna pojawiła się u mnie w 1968 roku. Na wyludnionych ulicach Krakowa pisałem gwoździem na murach "Ręce precz od Czechosłowacji", drżąc przy tym ze strachu - mówi odtwórca głównej roli w słynnym filmie "Faraon".
rozwiń zwiń