X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wystawa, która dała początek "Żołnierzom Wyklętym"

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2016 12:25
- Miałem poczucie obcowania z wielką historią napisaną krwią i cierpieniem, dla przeciętnego Polaka wtedy praktycznie nieznaną - mówi Grzegorz Wąsowski, współorganizator pierwszej wystawy poświęconej Żołnierzom Wyklętym.
Audio
  • Grzegorz Wąsowski o wystawie "Żołnierze Wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne" (Nocne Polaków rozmowy/Jedynka)
- Działania upamiętniające Żołnierzy Wyklętych rozpocząłem w 1993 roku. Wtedy z grupą przyjaciół z Ligi Republikańskiej stworzyliśmy pierwszą w Polsce wystawę poświęconą temu okresowi i bohaterom walki zbrojnej z komunistami - mówi Grzegorz Wąsowski (P)
- Działania upamiętniające Żołnierzy Wyklętych rozpocząłem w 1993 roku. Wtedy z grupą przyjaciół z Ligi Republikańskiej stworzyliśmy pierwszą w Polsce wystawę poświęconą temu okresowi i bohaterom walki zbrojnej z komunistami - mówi Grzegorz Wąsowski (P) Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Pod koniec 1993 roku z inicjatywy z Ligi Republikańskiej w Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego zorganizowano wystawę "Żołnierze Wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne". To wtedy po raz pierwszy w przestrzeni publicznej użyte zostało określenie "Żołnierze Wyklęci". W kolejnych latach wystawa była pokazywana w miastach całej Polski, aż wreszcie w 1999 roku zawitała do Sejmu. To był 1999 rok.

Dla Grzegorza Wąsowskiego cały ten okres życia wiąże się z wieloma przeżyciami. – Mieliśmy wtedy jeszcze okazję obcować z osobami działającymi w antykomunistycznym podziemiu, czasem nawet pełniącymi wysokie funkcje. Widziałem ich wzruszenie. Dla nich było to niezwykle ważne, że ktoś upomniał się o ich historię, ich wysiłek i ofiarę, która została złożona na ołtarzu wolności ojczyzny - wspomina gość radiowej Jedynki.

Jakich Żołnierzy Wyklętych Grzegorz Wąsowski poznał osobiście i skąd organizatorzy wystawy czerpali prezentowane materiały, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Nocne Polaków rozmowy" (z cyklu Twarzą w twarz)

Prowadzi: Jan Pospieszalski

Gość: Grzegorz Wąsowski (współtwórca Fundacji Pamiętamy)

Data emisji: 2.03.2016

Godzina emisji: 23.08

pg/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dzień pamięci o Żołnierzach Wyklętych. "W więzieniu UB straciłem całe zdrowie"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 21:00
1 marca po raz szósty obchodzimy w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto państwowe. Ma na celu oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wacław Holewiński: okrucieństwa wobec Żołnierzy Wyklętych były niewyobrażalne

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2016 12:52
- Nigdy nie odważyłbym się oceniać ludzi, którzy załamali się mając przystawiony pistolet do skroni. Jednak większość z nich uległa. Pośród nich były też postacie jak Stanisław Ostwind, których nikt, żadnymi torturami nie był w stanie złamać - mówił w Jedynce Wacław Holewiński, autor książki "Honor mi nie pozwala".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żołnierze Wyklęci. Historia częściowo odkryta

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2016 14:58
Historie żołnierzy polskiego podziemia, którzy nie złożyli broni po zakończeniu II wojny światowej, trwali w walce przeciw nowemu najeźdźcy przez lata były fałszowane, przemilczane lub skrywane.
rozwiń zwiń