X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Michał Szlaga o Stoczni Gdańskiej: to miejsce wciąga

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2016 17:14
- To teren wyjątkowy, różnorodny, integralny i autentyczny. Taki wkład dała Stocznia Gdańska dzielnicy, która miała się tu wytworzyć - mówi fotograf Michał Szlaga.
Audio
  • Michał Szlaga o Stoczni Gdańskiej: to miejsce wciąga (Nocne Polaków rozmowy/Jedynka)
Fragment okładki książki fotografa Michała Szlagi poświęconej Stoczni Gdańskiej
Fragment okładki książki fotografa Michała Szlagi poświęconej Stoczni GdańskiejFoto: PAP/Jakub Kamiński

Wydany w 2012 roku album "Stocznia" to wynik kilkunastu lat obecności na terenach zakładu, w którym podpisano porozumienia sierpniowe. Gdy w 1999 roku Michał Szlaga, jako student I roku fotografii, trafił do stoczni zrządzeniem losu, nie spodziewał się, że przez najbliższe kilkanaście lat będzie walczył o uszanowanie jej historii, architektury i wartości widzianej nie tylko przez pryzmat Solidarności.

- Zaczynam chodzić po tym terenie, rozmawiać z ludźmi. Pierwsze fotografie to sceny uliczne, potem zacząłem fotografować statki, wtedy zatrudnionych w stoczni było już tylko 2-2,5 tysiąca osób spośród 18 tysięcy pracujących w szczycie działalności - wspomina fotograf w Jedynce. Spotykani na 150 hektarach ludzie chętnie mówili o powodach tej pustki, o tym, że "zapłacili cenę za rewolucję". - Po czterech latach odważyłem się zacząć fotografować ludzi. W 2003 roku wiedziałem, że pracuję nad dużą książką o tym miejscu. Z tym że miała to być książka o ludziach - opowiada Michał Szlaga.

Stało się inaczej. Początkowy brak pomysłów na zagospodarowanie stoczniowych terenów przerodził się w coraz bardziej rozdrobnioną sprzedaż gruntów. Fotograf przystępuje do negocjacji z deweloperami. I rozpoczyna walkę o wpisanie stoczniowych budynków do rejestru zabytków... 

***

Tytuł audycji: Nocne Polaków rozmowy w paśmie Twarzą w twarz

Prowadzi: Jan Pospieszalski

Gość: Michał Szlaga (fotograf)

Data emisji: 16.03.2016

Godzina emisji: 23.08

asz/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Solidarność - w Sierpniu '80 to słowo określało wszystko

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2015 12:54
- Poeta Krzysztof Kasprzyk zasugerował mi, że wyrażenie "solidarność" formowało wszystkie odczucia. Zacząłem nad nim pracować - wspomina autor loga Solidarności Jerzy Janiszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autor zdjęć Sierpnia '80: trzeba było łapać chwile

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2015 08:40
- Byłem pracownikiem stoczni i uznałem, że nie mogę pominąć takiej sytuacji. Wpadłem w wir fotografowania - mówi Stanisław Składanowski, artysta fotografik.
rozwiń zwiń