X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Niemiecka Polonia. Jedność, polaryzacja, walka o prawa

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2016 11:35
Historia Związku Polaków w Niemczech ma prawie 100 lat. Na początku XX wieku Polonia zakładała własne banki, spółdzielnie, szpitale i szkoły. - W pewnym momencie Niemcy prawdopodobnie przestraszyli się tej siły - mówi Anna Wawrzyszko, szefowa organizacji.
Audio
  • Anna Wawrzyszko o sytuacji Polaków mieszkających w Niemczech (Twarzą w twarz/Jedynka)
Medal Rodła - najwyższe wyróżnienie nadawane w imieniu Polonii niemieckiej
Medal Rodła - najwyższe wyróżnienie nadawane w imieniu Polonii niemieckiejFoto: zpwn.org

Po I wojnie światowej Polacy uzyskali w Niemczech status mniejszości narodowej, a w 1938 roku zorganizowali wielki zjazd w Berlinie. - Polacy potrafili zorganizować ten kongres, wiedząc, jak policyjnym i nieprzychylnym Polakom było państwo niemieckie. Doszło do rozmów prezesa związku dr. Kaczmarka ze stroną niemiecką, dlatego że Niemcy chcieli posłużyć się mniejszością jako łącznikiem z polskim społeczeństwem - mówi Anna Wawrzyszko.

Szefowa związku przyznaje, że dziś wśród Polonii w Niemczech nie ma już takiej jedności. - Jest to społeczność bardzo spolaryzowana, nie wiem, czy te podziały nie wynikają z tego, że ktoś dba o polityczną polaryzację. Bo nie jestem w stanie zrozumieć jednego - dlaczego niektórzy Polacy mówią "po co nam ta mniejszość?". Ja się pytam: "dlaczego nie?" - argumentuje.

Anna Wawrzyszko opowiada też w audycji, jak w czasie II wojny światowej polskiej mniejszości pomagali Duńczycy i wyjaśnia, dlaczego poszkodowani przez III Rzeszę nie otrzymali odszkodowań. Odnosi się również do faktu, że obecnie Polacy wciąż nie są uznani w Niemczech za mniejszość narodową i wyjaśnia, że w dużej mierze w całej sprawie chodzi o pieniądze.

***

Tytuł audycji: "Nocne Polaków rozmowy" z cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Jan Pospieszalski

Gość: Anna Wawrzyszko (szefowa Związku Polaków w Niemczech)

Data emisji: 31.03.2016

Godzina emisji: 23.08

mg/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historyk: większość zwykłych Niemców wiedziała o Holokauście

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 07:31
Prof. Włodzimierz Borodziej z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego uważa, że po wojnie Niemcy próbowali się tego wypierać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy wykluczają zapłatę Polsce rekompensaty za działania wojenne

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2016 20:50
Polska nie ma - zdaniem szefa MSZ Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera - żadnych podstaw do domagania się od Niemiec reparacji w związku z II wojną światową.
rozwiń zwiń