X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zamach na Jana Pawła II - kto był mocodawcą Agcy?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2016 14:05
13 maja 1981 roku na Placu Świętego Piotra w Watykanie padają strzały. Turek, Mehmet Ali Agca rani Jana Pawła II. Według oficjalnego śledztwa zamachowiec działał sam.
Audio
  • Dr Andrzej Grajewski, współautor książki "Papież musiał zginąć. Wyjaśnienia Ali Agcy" o zamachu na Jana Pawła II (Jedynka/ Twarzą w twarz)
Jan Paweł II został postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Acę w brzuch oraz rękę 13 maja 1981 roku, podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra w Rzymie
Jan Paweł II został postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Ağcę w brzuch oraz rękę 13 maja 1981 roku, podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra w Rzymie Foto: PAP/EPA

Dr Andrzej Grajewski, współautor książki "Papież musiał zginąć. Wyjaśnienia Ali Agcy" mówił w audycji Jana Pospieszalskiego, że pierwsze włoskie śledztwo w sprawie zamachu na papieża było fikcją. - Po trzech miesiącach dochodzenia i trzech dniach rozprawy - w tym czasie Agca prawie nic nie zeznał - zamachowiec zostaje skazany na dożywocie jako samodzielny sprawca - tłumaczył ekspert.

Agca miał nadzieję, że zachowując milczenie będzie mógł liczyć na pomoc w uwolnieniu, tak jak miało to miejsce w 1979 roku. Terrorysta odsiadywał wtedy w Turcji wyrok za morderstwo dziennikarza, a uciekł dzięki pomocy jednego ze strażników. - Gdy Agca widzi, że rok po zamachu na papieża nic nie wskazuje na to, że zostanie uwolniony, zaczyna zeznawać. Wtedy pojawia się wątek bułgarski - mówił Grajewski.

Zobacz także serwis specjalny Jan Paweł II >>>

Zdaniem autorów książki "Papież musiał zginąć. Wyjaśnienia Ali Agcy" pierwsze zeznania Agcy były niezwykle istotne. Przyznaje on wtedy między innymi, że przed zamachem spotkał się z bułgarskimi agentami. Bułgarzy mając świadomość, że Agca zaczyna sypać, robią wszytko, by do niego dotrzeć - to się udaje. - Przesłuchują go trzy osoby: bułgarscy śledczy Ormankow i Petkow oraz włoski sędzia. W którymś momencie Ormankow proponuje, by pójść na kawę. Włoski sędzia i Ormankow wychodzą, z Agcą zostaje Petkow - przytacza wydarzenia sprzed lat gość Jana Pospieszalskiego. 

Co bułgarski agent udający śledczego powiedział Agcy? Czy prawdziwi mocodawcy zamachowca znajdowali w Moskwie, a nie w Sofii? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z dr Andrzejem Grajewskim.

***

Tytuł audycji: "Nocne Polaków rozmowy" w ramach pasma "Twarzą w Twarz"

Prowadzi: Jan Pospieszalski

Gość: Dr Andrzej Grajewski (współautor książki "Papież musiał zginąć.Wyjaśnienia Ali Agcy", zastępca redaktora naczelnego "Gościa Niedzielnego)

Data emisji: 19.05.2016

Godzina emisji: 23.13

pkur/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

30 lat temu Jan Paweł II spotkał się z człowiekiem, który chciał pozbawić go życia

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2013 07:00
- Rozmawiałem z nim jak z bratem, któremu przebaczyłem i który cieszy się moim zaufaniem – powiedział Jan Paweł II po spotkaniu z Mehmetem Ali Ağcą, tureckim zamachowcem, który strzelał do papieża-Polaka. Mija 30 lat od tego pamiętnego spotkania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

IPN umorzył śledztwo ws. zamachu na Jana Pawła II w maju 1981 r.

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2014 20:45
Według trwającego 8 lat śledztwa, w zamachu na papieża Turkowi Mehmetowi Ali Agcy pomagali Bułgarzy, a przedstawiciele krajów komunistycznych robili wiele, by ukryć prawdę o kulisach przestępstwa - ustalił IPN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznica zamachu na Jana Pawła II. "To był szok"

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 07:40
Dziś mija 33. rocznica zamachu na Jana Pawła II. Po południu 13 maja 1981 roku papież jechał przez plac świętego Piotra na audiencję generalną.
rozwiń zwiń