"Ojcostwo to rola życia". Dlaczego warto szkolić się z bycia tatą?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2016 13:19
- Ojciec jest kimś fundamentalnym, ostoją, autorytetem, którego wszyscy potrzebują. Aby przyszłe pokolenie mogło znaleźć sens, potrzebuje obojga rodziców - powiedział Dariusz Cupiał, pomysłodawca programu Inicjatywa Tato.Net.
Audio
  • Czy można się wyszkolić z bycia ojcem? (Nocne Polaków rozmowy/Jedynka)
Dariusz Cupiał jest teologiem, autorem książki Na drodze ewangelizacji i ekumenii, współzałożycielem Fundacji im. św. Cyryla i Metodego, pomysłodawcą i koordynatorem  programu Inicjatywa Tato.Net
Dariusz Cupiał jest teologiem, autorem książki "Na drodze ewangelizacji i ekumenii", współzałożycielem Fundacji im. św. Cyryla i Metodego, pomysłodawcą i koordynatorem programu Inicjatywa Tato.NetFoto: W.Kusiński/Polskie Radio

Gość Jana Pospieszalskiego uważa, że najważniejszym aspektem kariery mężczyzny jest rola ojca.    Zaznaczył, że status zawodowy można zmieniać wielokrotnie w ciągu życia, a bycie ojcem jest misją, która nie ma kresu.

Dariusz Cupiał wyjaśnił, że warto szkolić się z ojcostwa, tak samo, jak uczymy się prowadzenia pojazdów albo przechodzimy kursy przygotowujące do zawodu.W jego ocenie, sztuka bycia ojcem to kunszt, który wymaga uwagi i pewnej sprawności, dlatego panowie licznie zjawiają się na warsztatach prowadzonych przez Tato.Net. 

Gość Jedynki zwrócił uwagę, że wielu mężczyzn cieszy się z narodzin dziecka i zaczyna więcej pracować, by zapewnić potomkowi wszelkie dobra konsumpcyjne. Tymczasem z badań wynika, że dzieci do szczęścia potrzebują nie tyle dóbr materialnych, co czasu rodziców.

Dariusz Cupiał zwrócił uwagę, że niektórzy ojcowie "wycofują się w zaułek świętego spokoju". Ich zdaniem, to żona wie wszystko lepiej, a mężczyzna ma zapewnić utrzymanie. Jednak dzieci potrzebują aktywnych ojców i dopiero z nimi mogą znaleźć swoją wizję życia i rodziny.

Czym różni się ojcostwo dawniej i dziś? Jak powinien wyglądać wspólny czas ojca i dziecka? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. Gość Jana Pospieszalskiego zaprosił także na wrześniowy kongres ojców pod hasłem "Odwaga i rozwaga".

***

Tytuł audycji: "Nocne Polaków rozmowy" w ramach pasma "Twarzą w Twarz"

Prowadzi: Jan Pospieszalski

Gość: Dariusz Cupiał (teolog, autor książki "Na drodze ewangelizacji i ekumenii", współzałożyciel  Fundacji im. św. Cyryla i Metodego, pomysłodawca i koordynator programu Inicjatywa Tato.Net)

Data emisji: 30.06.2016

Godzina emisji: 23.07

bk/tj

Czytaj także

Być tatą? "Ojciec nie jest mamą-bis"

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2016 20:02
23 czerwca szczególnie ciepło myślimy o naszych ojcach i składamy im życzenia - w Polsce Dzień Ojca jest obchodzony od 1965 roku. Mimo stosunkowo długiej historii nie cieszy się on jednak tak wielką popularnością jak Dzień Matki. O znaczeniu ojców w życiu rodzin mówili goście Debaty Jedynki.
rozwiń zwiń