Konikiewicz o artystach: jesteśmy traktowani przez państwo jak motyle

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2016 11:11
Na kilka tygodni przed 25. rocznicą śmierci Milesa Davisa z kompozytorem Wojciechem Konikiewiczem wspominamy giganta jazzu, ale też rozmawiamy o prawach pracowniczych polskich artystów.
Audio
  • Artysta to dla państwa motyl, którym chętnie się chwalą, ale się nim nie interesują (Nocne Polaków rozmowy z cyklu Twarzą w twarz/Jedynka)
Wojciech Konikiewicz to założyciel Tribute To Miles Orchestra, pianista, kompozytor i producent
Wojciech Konikiewicz to założyciel Tribute To Miles Orchestra, pianista, kompozytor i producentFoto: Wojciech Kusiński/PR

- Kilku gigantów wywarło wielki wpływ na muzykę jazzową. Rozwinęli ją dokonując - nawet po kilkakroć za swego żywota - charakterystycznych zwrotów, które pchnęły tę muzykę na nowe tory. Miles Davis wprowadził bebop, cool jazz, a jego kwintet z Shorterem, Hancockiem, Williamsem i Carterem rozsadził paradygmat muzyki jazzowej. Piętno jakie Miles Davis wywarł na współczesną muzykę jazzową wciąż odczuwamy - podkreślał Wojciech Konikiewicz. 

Gość radiowej Jedynki to nie tylko muzyk. - Od lat zabiegamy o to, by muzycy i inni nieetatowi artyści mogli się zrzeszać, bronić swych praw, wywierać presję na władze ustawodawcze i państwowe - tłumaczył Konikiewicz. - Polska obecnie, jeśli chodzi o relacje państwo-artysta jest "bantustanem". Państwo nie wspiera naszego środowiska, nie sprawuje roli służebnej, nie uwzględnia specyfiki zarabiania jako nieetatowy twórca, co skutkuje tym, że jesteśmy nieubezpieczeni, nie mamy zapewnionych emerytur. Wreszcie po latach udało się nam zarejestrować Związek Zawodowy Muzyków - pochwalił się rozmówca Jana Pospieszalskiego.

Muzyka filmowa to ważny obszar dla Wojciecha Konikiewicza. Pisze muzykę zarówno do filmów fabularnych, jak i kreskówek… O specyfice pisania do różnych gatunków filmowych w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Nocne Polaków rozmowy" w cyklu "Twarza w twarz"

Prowadzi: Jan Pospieszalski

Gość: Wojciech Konikiewicz (pianista, kompozytor muzyki improwizowanej, współczesnej, elektronicznej, filmowej, teatralnej, producent)

Data emisji: 13.07.2016

Godzina emisji: 23.11

ab/pg

Czytaj także

Czas na jazz: Miles Davies Quintet E.S.P.

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2008 19:05
Wśród prezentowanych utworów zabrzmią m. in. Little One, Agitato oraz utwór tytułowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Stowarzyszenie Jazzowe w trudnej sytuacji

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2016 09:00
W "Poranku Dwójki" mówiliśmy o problemach stowarzyszenia zrzeszającego muzyków, krytyków jazzowych i organizatorów koncertów.
rozwiń zwiń