X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Krew na naszych rękach", czyli religia holocaustu

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 08:02
- W 2015 roku, w swoim wystąpieniu w Waszyngtonie, szef FBI powiedział, że w holocauście uczestniczyły różne narody i na jednym oddechu wymienił: Niemców, Francuzów, Węgrów i Polaków. To pokazało, jak myśli duża część elit uniwersyteckich na Zachodzie - przypomniał Paweł Lisicki.
Audio
  • Paweł Lisicki o swojej nowej książce "Krew na naszych rękach" (Nocne Polaków rozmowy/Jedynka)
Fragment okładki książki Pawła Lisickiego
Fragment okładki książki Pawła LisickiegoFoto: mat.promocyjne

Gość Jana Pospieszalskiego stwierdził, że taki sposób postrzegania holocaustu pojawił się już wcześniej. - Jan Tomasz Gross jest pierwszym przykładem tego myślenia, ktore zaczęło docierać do Polski w latach 90., a potem od roku 2000, czyli w okresie rozkwitu twórczości Jana Grossa wspieranego przez Gazetę Wyborczą i inne media. Gross pierwszy sformułował myśl, że w holocauście uczestniczyły różne narody - tłumaczył Lisicki.

- Byla to myśl, że cierpienia II wojny światowej są sprowadzone tylko do jednej kategorii ofiar - do Żydów. W związku z tym, wszystkie inne kategorie - w tym i my Polacy, zostają zepchnięte na bok. Albo się o nich nie wspomina, albo zaczyna się im przypisywać inną rolę od tej, jaką faktycznie w historii odegrały. W ten sposób, Polacy z kategorii ofiar mordowanych przez obu okupantów - przez Niemców i przez sowietów, nagle przesuwają się do kategorii albo widzów, albo współsprawców, albo wręcz sprawców - mówił Lisicki.

W Polsce tezy Jana Grossa napotkaly na opór. Poza wąską grupą ludzi, która go bezkrytycznie popierała i wspierała, tak naprawdę spotykał się z głosami sprzeciwu. - Nie został tak doceniony, jakby to się stało, gdyby występował wyłącznie na Zachodzie - zauważył Lisicki. - Polacy, z naszą świadomością i pamięcią, zderzamy się z pewną globalną opowieścią  i coraz trudniej jest nam się w tym odnajdywać. To jak ludzie pamiętają swoją przeszłość, w mniejszym stopniu zależy od opowieści rodzinnych i od własnego dociekania, a w coraz większym stopniu od kultury masowej. Ta zaś opiera się na zespole autorytetów - naukowców bądź pseudonaukowców, którzy tą historię budują w inny sposób - ocenił nasz gość.

Dlaczego chrześcijaństwo jest dziś oskarżane jako główny, podstawowy nośnik postaw antysemickich? Czy np. sakralizacja holocaustu sprawiła, że dokonał się nowy podział ról? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Nocne Polaków rozmowy" w cyklu "Twarzą w twarz".

Prowadzi: Jan Pospieszalski

Gość: Paweł Lisicki (dziennikarz, publicysta, eseista i tłumacz literacki, redaktor naczelny tygodnika "Do Rzeczy”)

Data emisji: 28.09.2016

Godzina emisji: 23.10

ab/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W Markowej na Podkarpaciu zostanie dziś otwarte Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. rodziny Ulmów

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2016 15:25
Muzeum upamiętniać ma Polaków, którzy podczas niemieckiej okupacji w czasie II wojny światowej, ryzykując życie, próbowali uratować lub uratowali Żydów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kilka tysięcy osób idzie w 25. Marszu Żywych w Oświęcimiu

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2016 13:57
W trzykilometrową trasę z byłego niemieckiego obozu Auschwitz I do Auschwitz II-Birkenau wyruszyło nawet 8 tysięcy Żydów i młodych Polaków. W ten sposób upamiętniają ofiary Zagłady.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szatańska i anielska narracja w ocenie pogromów na Żydach

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2016 10:54
- Zadaniem historyka jest odtworzyć co się rzeczywiście stało. Nie wyklucza to udziału w pogromie Polaków, ale też nie wyklucza udziału komunistów czy też szerzej zakrojonego planu - mówi prof. Marek Chodakiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Dwie Ojczyzny” – Olga Mickiewicz

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2016 00:07
Otwock przed laty stał się miejscem ogromnej tragedii. Prawie wszyscy Żydzi, którzy stanowili wówczas niemalże połowę mieszkańców miasta, zostali wywiezieni do Treblinki lub zginęli w kolejnych tygodniach po likwidacji getta. Tylko nieliczni uniknęli tego losu. Większość z nich wyjechała z Polski.
rozwiń zwiń