Działacz polonijny: "dobra zmiana" nie dotarła do USA

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2016 11:20
- To, co PiS robi teraz w Polsce, jest wspaniałe. Przykładem jest program 500+. Niestety dobra zmiana utknęła gdzieś na oceanie i nie dotarła do Stanów Zjednoczonych - mówi Witold Rossowski, przewodniczący nowojorskiego oddziału Stowarzyszenia Solidarni 2010.
Audio
  • Witold Rossowski o problemach amerykańskiej Polonii (Nocne Polaków rozmowy/Jedynka)
19.09.2016 r., prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą witają się z weteranami przed pomnikiem Katyńskim w Jersey City
19.09.2016 r., prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą witają się z weteranami przed pomnikiem Katyńskim w Jersey CityFoto: PAP/Jacek Turczyk

Gość Jana Pospieszalskiego przybył do Polski na konferencję Polonii amerykańskiej. - Przyjechaliśmy, żeby podzielić się z przedstawicielami państwa polskiego naszymi uwagami i zaprezentować wizję nowych stosunków z Polonią - wyjaśnia. Tłumaczy, że sporną kwestią jest np. obsada placówek dyplomatycznych, która "od czasów komunizmu nie za bardzo zmieniła" - Nie są to ludzie przyjaźni ani patriotycznej części Polonii, ani niepodległemu państwu polskiemu, które mamy dzisiaj po wygranych wyborach - argumentuje.

Witold Rossowski podkreśla, że podczas ostatnich wyborów, a także już po nich, Polacy mieszkający w Stanach Zjednoczonych zdecydowanie poparli obóz Prawa i Sprawiedliwości. Przykładem na to może być ich reakcja na manifestację KOD w Chicago podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy. - Dzień przed nią Agata Mikołajczyk, działaczka, która poświęciła całe swoje życie sprawie ojczyzny, zorganizowała kontrdemonstrację. Naprzeciw grupy 40 "kodziarzy" ustawiło się 1000 osób. Musiała przyjechać konna policja, bo była obawa, że ten tłum ich zmiażdży. To jest siła patriotycznej Polonii - podsumowuje.

Dlaczego Polacy mieszkający w Stanach Zjednoczonych są silnie podzieleni? Także na to pytanie odpowiada gość audycji. Mówi też o "kawkowskiej machinie", z którą zmagają się polscy emeryci mieszkający w USA.

***

Tytuł audycji: "Nocne Polaków rozmowy" w cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Jan Pospieszalski

Gość: Witold Rossowski (przewodniczący nowojorskiego oddziału Stowarzyszenia Solidarni 2010, uczestnik konferencji "Państwo Polskie a Polonia")

Data emisji: 9.11.2016

Godzina emisji: 23.05

mg/chb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czym jest nowoczesny patriotyzm?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2016 13:30
- Mówimy, że miłość jest w patriotyzmie nieodzowna, ale najważniejsze jest to - żeby umieć tę miłość przekładać na jakieś konkretne działania - mówił w magazynie "W samo południe" dr Krzysztof Mazur, pomysłodawca i dyrektor programowy Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaka powinna być polityka państwa wobec Polonii?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2016 18:35
W Krynicy-Zdroju trwa XXVI Forum Ekonomiczne, w ramach którego po raz pierwszy odbywa się też Forum Polonijne. Retransmitujemy obszerne fragmenty debaty na temat polityki Polski wobec rodaków za granicą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy - wnuki bohaterów. MSZ szykuje kampanię na Wyspach

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2016 11:25
Po brutalnych atakach na Polaków, do których doszło w ostatnim czasie w Wielkiej Brytanii, Ministerstwo Spraw Zagranicznych szykuje kampanię wizerunkową. Ma ona pokazać naszych rodaków jako wykwalifikowanych pracowników i potomków ludzi, którzy walczyli o wolność Zjednoczonego Królestwa.
rozwiń zwiń