X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dramat rodziców, którym zagraniczne sądy odebrały dzieci

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2016 10:40
- Jeśli dziecko się sprzeciwia, nie wolno go wydać za granicę. Byłam świadkiem, gdy dziecko zapiera się rękami i nogami i mówi "ja nie wyjadę do taty czy do mamy, nie chcę tam wracać, chcę zostać z tobą", a tymczasem sąd wydaje rozstrzygnięcie wydalające - mówiła Magdalena Żurawska, pełnomocnik rodziców, którzy walczą o dzieci.
Audio
  • Mec. Magdalena Żurawska pomaga Polakom zachować prawa rodzicielskie (Nocne Polaków rozmowy/Jedynka)
W walce o prawa rodzicielskie najbardziej cierpią dzieci
W walce o prawa rodzicielskie najbardziej cierpią dzieciFoto: Glow Images/East News

Gość Jana Pospieszalskiego stwierdziła, że "idziemy dalej niż Konwencja Haska mówiąca, że wydanie dziecka do obcego kraju powinno nastąpić po prawomocnym zakończeniu sprawy, czyli po drugiej instancji, a u nas działa to z automatu, po pierwszej instancji sądy nadają rygor wykonalności - mówiła zbulwersowana mecenas Żurawska.

- Matka będąca ofiarą przemocy ze strony jej zagranicznego partnera, wyjeżdża do Polski, bo nie stać ją na wynajęcie adwokata za granicą. I nie mówimy tu o bezprawnym uprowadzaniu dziecka, ale o sytuacji gdzie matka albo ojciec próbują chronić dziecko, które pozostając w obcym kraju jest narażone na poważną krzywdę psychiczną czy fizyczną - tłumaczyła ekspertka.

Zwróciła ona też uwagę na nadopiekuńczość instytucji rodzinnych w wielu krajach, w których jeszcze przed zbadaniem sprawy zabiera się dziecko z rodziny. Podkreśliła, że w krajach Unii Europejskiej istnieje pomoc z urzędu, "ale z przykrością z żalem stwierdzam, że sądy często nie przychylają się do wniosków naszych obywateli o pomoc prawna za granicą" - dodała.

Jak różnice kulturowe wpływają na trwałość związków, na ile placówki dyplomatyczne są w stanie pomóc, na jakim etapie problemów rodzinnych trzeba zwrócić się po pomoc prawną? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Nocne Polaków rozmowy" w cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Jan Pospieszalski

Gość: Magdalena Żurawska (pełnomocnik rodziców, którzy walczą o dzieci)

Data emisji: 16.11.2016

Godzina emisji: 23.06

ab/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak