Witold Sadowy i teatry Warszawy powstającej z ruin

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2017 12:00
Tuż po swoich 97. urodzinach studio radiowej Jedynki odwiedził Witold Sadowy - aktor, a także publicysta teatralny, za swoje zasługi dla kultury odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Audio
  • Aktor Witold Sadowy o swoim teatralnym życiu (Nocne Polaków rozmowy/Jedynka)
Witold Sadowy
Witold SadowyFoto: Kajetan Tłokowski/PR

Jego artystyczna kariera rozpoczęła się w 1945 roku w pierwszym teatrze wyzwolonej Warszawy. - Dokładnie 8 maja, w dniu wyzwolenia, miałem pierwszą premierę w życiu, grałem Florisa w "Burmistrzu Stylmondu". Był to Teatr Miasta Stołecznego Warszawy, obecnie Teatr Powszechny - mówi Witold Sadowy.

W późniejszych latach aktora można było podziwiać na wielu warszawskich scenach, m.in. w Teatrze Nowym pod dyrekcją artystyczną Juliana Tuwima. - Byliśmy szczęśliwi, że żyjemy, że skończyła się wojna. Nie interesowała nas polityka, nie wiedzieliśmy, co to jest socjalizm. Cieszyliśmy się życiem, kochaliśmy się i byliśmy sobie wierni. Był to jednocześnie i piękny, i trudny okres, Warszawa leżała w gruzach - wspomina tamte czasy gość Jedynki.

Dlaczego aktorzy pierwszego powojennego teatru Warszawy wchodzili na scenę po drabinie? Jak Witold Sadowy zapamiętał pracę u boku przedwojennych gwiazd, takich jak Mira Zimińska czy Andrzej Bogucki? Czy to prawda, że młodzi aktorzy bali się Mieczysławy Ćwiklińskiej? Dlaczego kariera aktorska Witolda Sadowego zakończyła się... pożarem? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Nocne Polaków rozmowy" w cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzą: Iza Żukowska i Krzysztof Szuster

Gość: Witold Sadowy (aktor teatralny i felietonista)

Data emisji: 18.01.2017

Godzina emisji: 23.07

mg/pg

Czytaj także

Łaźnia Nowa. "Tu pracujemy z miłośnikami teatru"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2016 11:02
Przy jakiej okazji w teatrze gra się w statki, kto przemierza osiem kilometrów w poszukiwaniu gazu i kto trafił do Łaźni, bo był wystarczająco stary?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Słoneczna linia". Karolina Gruszka, Borys Szyc i małżeńskie piekło

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2016 11:45
W Warszawskim Teatrze Polonia można oglądać sztukę "Słoneczna linia" rosyjskiego twórcy Iwana Wyrypajewa. - To chyba najtrudniejszy spektakl, który wyreżyserowałem, wymaga on idealnej formy - przyznaje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Nosiński: "Artyści" to serial bliski życiu

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2016 15:39
- Zawsze mamy do czynienia z jakąś fikcją czy przerysowaniem. Tutaj jednak bardzo wiele rzeczy było wziętych prosto z naszych teatrów i doświadczeń, a także z anegdot - mówi aktor, który w serialu "Artyści" wciela się w postać sekretarza.
rozwiń zwiń