500 lat po reformacji. "Konsekwencją są podziały między ludźmi"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 13:55
- Badania pokazują, że w Brazylii w latach 2015-16 ok. 9 mln wiernych odeszło z Kościoła katolickiego do różnych Kościołów protestanckich. Przy okazji 500-lecia reformacji warto zapytać o to, co się dzieje z chrześcijaństwem, szczególnie w wersji protestanckiej - mówi ks. prof. Andrzej Kobyliński.
Audio
  • Ks. prof. Andrzej Kobyliński o kondycji współczesnego chrześcijaństwa (Nocne Polaków rozmowy/Jedynka)
Pomnik Marcina Lutra w Dreźnie
Pomnik Marcina Lutra w DreźnieFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Gość radiowej Jedynki podkreśla, że zjawiska obecne w Kościele protestanckim "budzą wielki niepokój", a przechodzenie na tę religię powoduje tragedie rodzinne, kryzysy małżeńskie i konflikty międzysąsiedzkie.

- A może to z Kościołem rzymskim jest coś nie tak?- pyta prowadzący Jan Pospieszalski.

- Z pewnością jest wiele przyczyn we wnętrzu Kościoła katolickiego. To może być niska jakość pracy duszpasterskiej czy wysokie wymagania moralne. Ale jeszcze więcej jest tych przyczyn zewnętrznych, które znajdują się w nowych wspólnotach protestanckich. Ich znakomita większość przekształca się w jedną ogólnoświatową wersję chrześcijaństwa zielonoświątkowego - mówi ks. prof. Kobyliński.

Jakie niebezpieczeństwo widzi onwe współczesnych wspólnotach zielonoświątkowych? Jak ocenia działalność papieża Franciszka? Co wymienia wśród pośrednich i bezpośrednich przyczyn reformacji? O tym w nagraniu audycji.

W tym roku mija dokładnie pół wieku od wystąpienia Marcina Lutra - augustiańskiego mnicha, który sprzeciwił się sprzedaży odpustów. W konsekwencji został wyklęty przez papieża i stworzył własny odłam chrześcijaństwa - luteranizm.

***

Tytuł audycji: "Nocne Polaków rozmowy" w cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Jan Poszpieszalski

Gość: ks. prof. Andrzej Kobyliński (filozof, etyk)

Data emisji: 25.01.2017

Godzina emisji: 23.05

mg

Czytaj także

Religia - sprawa prywatna czy część wizerunku?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2015 17:22
Uczestnicy "Debaty dnia" zastanawiali się, czy istnieje granica między wyrażaniem wiary, a tym co niektórzy nazywają wiary narzucaniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

X Zjazd Gnieźnieński. Prymas Polski: zjazdy są niczym kropla, która drąży skałę

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2016 08:04
- Ludzie, którzy przyjeżdżają do Gniezna, nie tylko spotykają się i dyskutują, ale także zabierają stąd iskrę dobra i nadziei - powiedział w "Sygnałach dnia" arcybiskup Wojciech Polak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsza komunia. Liczy się duchowość czy prezenty?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2016 12:55
Pierwsza komunia to moment, w którym mieszają się sfery sacrum i profanum, a wiele dzieci czeka wyłącznie na pieniądze i prezenty. - Uwaga skierowana jest na to, jaki zamówić lokal, jakie wybrać stroje i prezenty - mówi psycholog dr Aleksandra Piotrowska.
rozwiń zwiń