Wojciech Wencel: przez moją poezję kontaktuję się z Bogiem i duchami poetów

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2017 12:44
Poeta, felietonista, eseista został niedawno odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę nagrodą "Zasłużony dla Polszczyzny". Trzeba jednak przyznać, że autor dość często spotyka się z krytyką swojej poezji, ale - jak mówił w radiowej Jedynce - nauczył się na nią nie reagować.
Audio
  • Wojciech Wencel o swojej twórczości i jej krytyce - cz. 1 (Nocne Polaków rozmowy/Jedynka)
  • Wojciech Wencel o swojej twórczości i jej krytyce - cz. 2 (Nocne Polaków rozmowy/Jedynka)
Wojciech Wencel i Jan Pospieszalski
Wojciech Wencel i Jan PospieszalskiFoto: Jacek Konecki/PR

- Współczesna epoka nie potrafi uznać powołania, natchnienia, pewnej szczerości. Wydaje jej się, że człowiek, który stara się pisać tak, jak przed wiekami, posługuje się maską. Wielokrotnie zarzucano mi, że moja poezja jest nieautentyczna, krytykowany był język oparty na Biblii, na liturgii Kościoła, na tradycji polskiej poezji patriotycznej - przekonywał Wojciech Wencel.

Autor podkreślał również, że poezja jest dla niego modlitwą, możliwością kontaktu z Bogiem i "duchami tych poetów, którzy tworzyli w poprzednich epokach".

W dwuczęściowej rozmowie w audycji "Nocne Polaków rozmowy" Wojciech Wencel mówił też o próbach "reżyserowania kultury przez grupy konserwatywne". Oceniał także mniej znane, późniejsze wiersze Lechonia i Wierzyńskiego i wyjaśniał, dlaczego jego zdaniem Warszawa jest "miastem chrystologicznym".

***

Tytuł audycji: Nocne Polaków rozmowy w cyklu Twarzą w twarz

Prowadzi: Jan Pospieszalski

Gość: Wojciech Wencel (poeta, felietonista, eseista i krytyk literacki)

Daty emisji: 15.03 i 13.04.2017

Godzina emisji: 23.10

mg/kd

Czytaj także

Tadeusz Płużański: mój ojciec był prawą ręką rotmistrza Pileckiego

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 13:00
O swoim ojcu, a także o fenomenie Żołnierzy Wyklętych, opowiedział Tadeusz Płużański junior - dziennikarz, publicysta i pisarz, autor książek o nierozliczonych zbrodniach komunizmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie ma możliwości, by nie odnaleźć grobów Wyklętych"

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 12:53
W Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych gościem Jana Pospieszalskiego był prof. Krzysztof Szwagrzyk - wiceprezes IPN, który kieruje zespołem poszukiwań tajnych miejsc pochówku ofiar reżimu komunistycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tymoteusz Zych: człowiekowi na każdym etapie życia należy się ochrona

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 15:14
Czy "czarny protest" z października 2016 roku i manifestacje z 8 marca br. to jest istotna walka o zmianę prawa w Posce, czy to jest spór antyrządowy? O tym dlaczego kobiety protestują rozmawiali Jan Pospieszalski i jego gość Tymoteusz Zych, ekspert z Ordo Iuris.
rozwiń zwiń