Tajemnice Fatimy. Między wiarą a światową polityką

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2017 12:40
W tym roku mija 100 lat odkąd troje dzieci z Fatimy ogłosiło, że objawiła im się Matka Boska, która przekała przepowiednię dotyczącą wydarzeń XX weku. Kościół katolicki uznał to za cud w 1930 roku.
Audio
  • Grzegorz Górny o objawieniach fatimskich (Nocne Polaków rozmowy/Jedynka)
Grzegorz Górny
Grzegorz GórnyFoto: Wojciech Kusiński/PR

Jak podkreślił prowadzący Jan Pospieszalski, mieszają się tu "rzeczywistości z różnych porządków". - Objawienia, post, modlitwa, pokuta, różaniec należą do porządku nadprzyrodzonego, ale z drugiej strony mamy konkret: przepowiednie o wydarzeniach politycznych sprawdzające się przez kolejne lata - przekonywał.

Grzegorz Górny, autor albumu "Tajemnice Fatimy. Największy sekret XX wieku", stwierdził, że portugalskie wydarzenia były najbardziej doniosłymi objawieniami prywatnymi w dziejach Kościoła. - Angażowały uwagę sześciu papieży, a kiedy Vittorio Messori (włoski pisarz i publicysta) pytał Jana Pawła II o przyczyny upadku komunizmu, on zaczął opowiadać o objawieniach w Fatimie - zauważa.

Dzieci z Fatimy - Łucja, Franciszek i Hiacynta - w momencie objawień miały 10, 9 i 7 lat i nie umiały pisać ani czytać. - Pojawia się pytanie, dlaczego wierzyć opowieści trojga pastuszków, w dodatku analfabetów - mówi Grzegorz Górny i wyjaśnia, co wydarzyło się później i ostatecznie przekonało wielu niedowiarków...

Co objawienia fatimskie mówiły na temat Rosji i II wojny światowej? Jaki warunek Matki Bożej postanowił spełnić Jan Paweł II? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Nocne Polaków rozmowy w cyklu Twarzą w twarz

Prowadzi: Jan Pospieszalski

Gość: Grzegorz Górny (publicysta, autor książki "Tajemnice Fatimy. Największy sekret XX wieku")

Data emisji: 29.03.2017

Godzina emisji: 23.10

mg/pg

Czytaj także

500 lat po reformacji. "Konsekwencją są podziały między ludźmi"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 13:55
- Badania pokazują, że w Brazylii w latach 2015-16 ok. 9 mln wiernych odeszło z Kościoła katolickiego do różnych Kościołów protestanckich. Przy okazji 500-lecia reformacji warto zapytać o to, co się dzieje z chrześcijaństwem, szczególnie w wersji protestanckiej - mówi ks. prof. Andrzej Kobyliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Łukaszewski. Przez Wielką Brytanię w daleki świat

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 12:30
Gościem audycji był kompozytor muzyki sakralnej prof. Paweł Łukaszewsk, który odnosi duże sukcesy w Wielkiej Brytanii. - Awangarda to nie jest muzyka, której chcemy słuchać, aby odpocząć, nabrać świeżego powietrza. Taką muzyką jest muzyka sakralna, Anglicy wiedzą, za co chcą płacić - mówi.
rozwiń zwiń