Tomasz Terlikowski: bycie za życiem to nie ekstremizm

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 11:00
Uczniowie warszawskiego liceum im. Staszica doprowadzili do odwołania wykładu Tomasza Terlikowskiego, który miał się odbyć w ramach wielkopostnych rekolekcji. - Na kilka dni przed spotkaniem uczeń, który nie chodzi na katechezę, zaczął zbierać podpisy - mówi publicysta w audycji "Nocne Polaków rozmowy".
Audio
  • Tomasz Terlikowski o odwołaniu wykładu w liceum im. Staszica w Warszawie (Nocne Polaków rozmowy/Jedynka)
Tomasz Terlikowski
Tomasz TerlikowskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Licealiści w swojej petycji napisali, że "nie chcą, aby do placówki edukacyjnej w roli prelegentów zapraszano ekstremistów religijnych, znanych z fanatycznych poglądów antykobiecych i ksenofobicznych". - Przywołali cytat, którego nigdy nie wypowiedziałem, jakoby ksiądz gwałcący dziecko był lepszy od kobiety, która usuwa ciążę. Tymczasem słowa te wypowiedział biskup, ja je tylko zacytowałem w tekście informacyjnym, bo uznałem, że to interesująca opinia - mówi Tomasz Terlikowski.

Powołuje też na internetowy sondaż, według którego 100 osób chciało uczestniczyć w szkolnym spotkaniu z nim, 40 nie miało nic przeciwko, a jedynie 30 zdecydowanie się sprzeciwiło. - W klasach było różnie, były takie, w których większość była przeciw - przyznaje publicysta. Uczniowską petycję, jak podały media, podpisało ok. 1600 osób.

- Tamta strona, proaborcyjna, buduje taką narrację: każdy, kto jest przeciwny aborcji, jest groźnym ekstremistą. W wielu krajach obrońców życia nie zaprasza się do debaty. Przykładem jest BBC, które odmawia zapraszania jednoznacznych przeciwników aborcji. We Francji za pokazywanie, jak wygląda aborcja i jakie ma skutki uboczne, można dostać 20 tys. euro grzywny lub do 3 lat więzienia. A bycie za życiem to nie ekstremizm, ale norma - podsumowuje Terlikowski.

Dlaczego - zdaniem publicysty - w liceum im. Staszica powinien intetweniować proboszcz miejscowej parafii? O tym w audycji, w której Tomasz Terlikowski opowiada też o Targach Książki Katolickiej i o swojej najnowszej książce "Ojciec Maksymilian. Biografia świętego męczennika".

***

Tytuł audycji: Nocne Polaków rozmowy w cyklu Twarzą w twarz

Prowadzi: Jan Pospieszalski

Gość: Tomasz Terlikowski (publicysta, pisarz)

Data emisji: 5.04.2017

Godzina emisji: 23.10

mg/bch

Czytaj także

Tomasz Terlikowski: obecnie życie trzeba chronić bardziej

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2016 13:00
Widać na podstawie rozmaitych przykładów, że trzeba życie chronić mocniej – oceniał w Jedynce publicysta Tomasz Terlikowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy obecne prawo wystarczająco chroni nienarodzone dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2016 11:51
Ordo Iuris zorganizowało w całej Polsce akcję "Stop aborcji". - Zebraliśmy ponad 300 tys. podpisów i nasz obywatelski projekt złożyliśmy u marszałka Sejmu - poinformował mecenas Jerzy Kwaśniewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Człowiekiem stajemy się w momencie poczęcia"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2016 12:05
- Jeżeli sięgniemy do podręcznika z biologii, choćby do gimnazjum, to tam nawet zwolennicy aborcji piszą, że życie ludzkie rozpoczyna się od momentu poczęcia. Człowiekiem stajemy się, gdy plemnik łączy się z komórką jajową - mówi Jacek Januszewski z Fundacji Życie-Rodzina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tymoteusz Zych: człowiekowi na każdym etapie życia należy się ochrona

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 15:14
Czy "czarny protest" z października 2016 roku i manifestacje z 8 marca br. to jest istotna walka o zmianę prawa w Posce, czy to jest spór antyrządowy? O tym dlaczego kobiety protestują rozmawiali Jan Pospieszalski i jego gość Tymoteusz Zych, ekspert z Ordo Iuris.
rozwiń zwiń