Zapomniana historia żydowskich nacjonalistów

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 13:00
Gościem Jana Pospieszalskiego był Robert Kaczmarek - autor filmów dokumantalnych ukazujących nieznane fakty dotyczące organizacji żydowskich i powstania w getcie warszawskim.
Audio
  • Robert Kaczmarek o żydowskich nacjonalistach i relacjach polsko-żydowskich w dwudziestoleciu międzywojennym (Nocne Polaków rozmowy/Jedynka)
Robert Kaczmarek
Robert KaczmarekFoto: Wojciech Kusiński/PR

Robert Kaczmarek podkreśla, że "relacje polsko-żydowskie w przestrzeni ostatnich 70-100 lat są kompletnie nieznane i nieopowiedziane". - 10 lat temu podjąłem się realizacji filmu "Betar". To nazwa młodzieżówki nacjonalistów żydowskich, która istniała w okresie międzywojennym. Była to największa organizacja młodzieżowa na świecie, liczyła 70 tys. członków, miała swoją komendę światową w Londynie - mówi reżyser.

Wspomina też, że tę kwestię podsunął mu dr Piotr Gontarczyk. - Uznałem, że to fantastyczny temat na film, ale uzmysłowiłem sobie, że nie ma właściwe żadnych materiałów na ten temat. Dyrektor Centrum Begina, z którym rozmawiałem w Jerozolimie, formułuje tezę, że lewica zawładnęła narracją historyczną. W rzeczywistości w świecie żydowskim była bardzo ostra walka pomiędzy komunistami a Betarem, który zakładał wywalczenie państwa Izrael z bronią w ręku, mając w tym pełne poparcie polskiego rządu - przekonuje Robert Kaczmarek.

Dlaczego propagandyści z czasów PRL zafałszowali obraz relacji panujących pomiędzy różnymi frakcjami Żydów? Czy to prawda, że polskie wojsko potajemnie szkoliło żydowskich terrorystów? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Nocne Polaków rozmowy w cyklu Twarzą w twarz

Prowadzi: Jan Pospieszalski

Gość: Robert Kaczmarek (reżyser, scenarzysta i producent filmów dokumentalnych)

Daty emisji: 19.04.2017

Godzina emisji: 23.10

mg/pg

Czytaj także

Słowo "Żegota" oznaczało życie dla skazanych na Zagładę

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2022 05:46
27 września 1942 roku powstał Tymczasowy Komitet Pomocy Żydom. Założono go z inicjatywy Zofii Kossak-Szczuckiej, znanej pisarki, współzałożycielki konspiracyjnego Frontu Odrodzenia Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Beit Warszawa” – Marta Rebzda

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2016 10:26
Seweryn Aszkenazy to polsko-amerykański przedsiębiorca, hotelarz i marszand sztuki żydowskiego pochodzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatni krzyk rozpaczy. 74. rocznica powstania w getcie

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 00:32
- Na temat powstania w getcie wiemy niewiele, bo najbogatszym zapisem jest raport Jurgena Stroopa, któremu nie możemy ufać, a przeżyło bardzo mało osób - mówi historyk dr Hanna Węgrzynek.
rozwiń zwiń