X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jasna Góra. Od kaplicy do narodowego sanktuarium

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 13:46
Ponad 600 lat temu na okazałym wzgórzu ojcowie paulini wybudowali kaplicę, aby umieścić tam swój skarb - ikonę Matki Bożej z Dzieciątkiem na ręku, którą w 1384 roku przekazał mnichom książę Władysław Opolczyk.
Audio
  • Ojciec Mariusz Tabulski o historii sanktuarium na Jasnej Górze (Noc Polaków rozmowy/Jedynka)
Jasna Góra
Jasna GóraFoto: By Aw58 - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21661390

Obraz namalowany na trzech zespolonych deskach lipowych przybył na ziemie polskie z Rusi Kijowskiej. Układ ikony to hodegetria – jedno z najstarszych, przyjętych za obowiązuje, w sztuce bizantyjskiej przedstawień Matki Bożej. - Ten wizerunek Maryi był w swoim czasie podawany jako klasyczny wzór ikony Matki Bożej. Również jak chodzi o przekaz: Maryja jako ta, która wskazuje na Jezusa, a Jezus jako nauczyciel - tłumaczy ojciec Mariusz Tabulski, definitor generalny zakonu paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie.

Niespodziewanie szybko po przekazaniu jasnogórskim mnichom ikony Matki Bożej z Dzieciątkiem na ręku okazało się, że przed obraz przybywają coraz większe rzesze pielgrzymów.

Jak to się stało, że skromna kaplica zmieniła się w narodowe sanktuarium? Jakie skarby i pamiątki zgromadzone są w skarbcu jasnogórskim oraz jakie cuda wydarzyły się przed obrazem Czarnej Madonny? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Nocne Polaków rozmowy w cyklu Twarzą w twarz

Prowadzi: Jan Pospieszalski

Gość: o. Mariusz Tabulski (definitor generalny zakonu paulinów na Jasnej Górze)

Daty emisji: 26.04.2017

Godzina emisji: 23.11

pg/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Golgota Jasnogórska" - pasyjne misterium powstałe ze spotkania

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2017 15:00
Dzieło zrodziło się z niezwykłego spotkania Ernesta Brylla i Jerzego Dudy-Gracza. - Myśmy się spotykali wcześniej. Nawet niektórzy krytycy pisali, że właściwie on w malarstwie jest bliski temu, co ja staram się robić w wierszach - wspomina poeta. W spotkaniach artystów coś się jednak zmieniło, gdy obaj poważnie zachorowali.  
rozwiń zwiń