X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kłamstwa Jerzego Kosińskiego. Wraca spór o "Malowanego ptaka"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 12:14
- Wszyscy wierzyliśmy w to, co mówił pisarz, że jego książka to powieść faktu opowiadająca o jego losie w czasie okupacji niemieckiej – mówi Joanna Siedlecka.
Audio
  • Ewa Siedlecka o dziennikarskim śledztwie w sprawie książki "Malowany ptak" (Nocne Polaków rozmowy/Jedynka)
Jerzy Kosiński
Jerzy Kosiński Foto: Eric Koch / Anefo - Nationaal Archief/Wikipedia

"Malowany ptak" opisuje historię 6-letniego, żydowskiego chłopca w czasie Holocaustu. - Ta książka uchodziła w świecie za dokument, a Kosiński za Annę Frank, która przeżyła. Była przełożona na wszystkie ważniejsze języki, wychodziła w milionowych nakładach i stała się lekturą obowiązkową z dziedziny Zagłady na amerykańskich uniwersytetach - opowiada Siedlecka.

Gość Jedynki przypomina, że Kosiński uchodził na świecie za "sztandarowe dziecko Holocaustu, które przeżyło, i które przeszło niewyobrażalne okrucieństwa ze strony polskich chłopów". Siedlecka przyznaje, że przez lata wierzyła w tę historię, ale po samobójstwie Kosińskiego zaczęła czytać o nim i zastanawiać się, co kryje się pod jego samounicestwieniem.

W lokalnej gazecie "Słowo Ludu" znalazła rozmowy dziennikarza z ludźmi, którzy nie potwierdzali wersji Kosińskiego. - To było mocne uderzenie - przyznaje Siedlecka i dodaje, że dlatego podążyła tym tropem. Efektem jest książka "Czarny ptasior". Po raz pierwszy ukazała się w 1994 roku. Pomimo tego w Teatrze Polskim w Poznaniu wystawiono właśnie spektakl na podstawie powieści Jerzego Kosińskiego, co wywołało oburzenie części opinii publicznej.

Dlaczego tak się stało? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Nocne Polaków rozmowy" w cyklu Twarzą w twarz

Prowadzi: Jan Pospieszalski 

Gość: Joanna Siedlecka (eseistka, reportażystka)

Data emisji: 11.05.2017

Godzina emisji: 23.11

zi/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nagroda im. Józefa Mackiewicza dla Joanny Siedleckiej

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2016 14:35
Joanna Siedlecka otrzymała w Święto Niepodległości prestiżową nagrodę im. Józefa Mackiewicza za książkę „Biografie odtajnione - z archiwów literackich bezpieki”. Wyróżnienia otrzymały książki Piotra Semki „My, reakcja. Historia emocji antykomunistów w latach 1944-1956” oraz Doroty Heck „Recenzje bez cenzury”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieci z koszyków. Holokaust, matki i teatr

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 19:30
– Chcemy opowiedzieć o matkach, które oddały swoje dzieci, by je ratować, i o matkach, które przyjęły te dzieci po drugiej stronie – mówiła Patrycja Dołowy, współautorka spektaklu "Matki".
rozwiń zwiń