Kłamstwa Jerzego Kosińskiego. Wraca spór o "Malowanego ptaka"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 12:14
- Wszyscy wierzyliśmy w to, co mówił pisarz, że jego książka to powieść faktu opowiadająca o jego losie w czasie okupacji niemieckiej – mówi Joanna Siedlecka.
Audio
  • Ewa Siedlecka o dziennikarskim śledztwie w sprawie książki "Malowany ptak" (Nocne Polaków rozmowy/Jedynka)
Jerzy Kosiński
Jerzy Kosiński Foto: Eric Koch / Anefo - Nationaal Archief/Wikipedia

"Malowany ptak" opisuje historię 6-letniego, żydowskiego chłopca w czasie Holocaustu. - Ta książka uchodziła w świecie za dokument, a Kosiński za Annę Frank, która przeżyła. Była przełożona na wszystkie ważniejsze języki, wychodziła w milionowych nakładach i stała się lekturą obowiązkową z dziedziny Zagłady na amerykańskich uniwersytetach - opowiada Siedlecka.

Gość Jedynki przypomina, że Kosiński uchodził na świecie za "sztandarowe dziecko Holocaustu, które przeżyło, i które przeszło niewyobrażalne okrucieństwa ze strony polskich chłopów". Siedlecka przyznaje, że przez lata wierzyła w tę historię, ale po samobójstwie Kosińskiego zaczęła czytać o nim i zastanawiać się, co kryje się pod jego samounicestwieniem.

W lokalnej gazecie "Słowo Ludu" znalazła rozmowy dziennikarza z ludźmi, którzy nie potwierdzali wersji Kosińskiego. - To było mocne uderzenie - przyznaje Siedlecka i dodaje, że dlatego podążyła tym tropem. Efektem jest książka "Czarny ptasior". Po raz pierwszy ukazała się w 1994 roku. Pomimo tego w Teatrze Polskim w Poznaniu wystawiono właśnie spektakl na podstawie powieści Jerzego Kosińskiego, co wywołało oburzenie części opinii publicznej.

Dlaczego tak się stało? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Nocne Polaków rozmowy" w cyklu Twarzą w twarz

Prowadzi: Jan Pospieszalski 

Gość: Joanna Siedlecka (eseistka, reportażystka)

Data emisji: 11.05.2017

Godzina emisji: 23.11

zi/mg

Czytaj także

Nagroda im. Józefa Mackiewicza dla Joanny Siedleckiej

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2016 14:35
Joanna Siedlecka otrzymała w Święto Niepodległości prestiżową nagrodę im. Józefa Mackiewicza za książkę „Biografie odtajnione - z archiwów literackich bezpieki”. Wyróżnienia otrzymały książki Piotra Semki „My, reakcja. Historia emocji antykomunistów w latach 1944-1956” oraz Doroty Heck „Recenzje bez cenzury”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieci z koszyków. Holokaust, matki i teatr

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 19:30
– Chcemy opowiedzieć o matkach, które oddały swoje dzieci, by je ratować, i o matkach, które przyjęły te dzieci po drugiej stronie – mówiła Patrycja Dołowy, współautorka spektaklu "Matki".
rozwiń zwiń