2017 rok - potrójna rocznica destrukcji chrześcijaństwa

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2017 10:00
- W tym roku mamy kumulację ważnych rocznic. Wydarzenia z lat 1517, 1717 i 1917 mają wspólny mianownik, a są nim kolejne etapy destrukcji cywilizacji chrześcijaństwa, która wyrosła w cieniu katedr - mówi historyk prof. Grzegorz Kucharczyk.
Audio
  • Prof. Grzegorz Kucharczyk o laicyzacji Europy i o znaczeniu objawień fatimskich - cz. 1 (Nocne Polaków rozmowy)
  • Prof. Grzegorz Kucharczyk o laicyzacji Europy i o znaczeniu objawień fatimskich - cz. 2 (Nocne Polaków rozmowy)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/KN

Gość dwóch kolejnych audycji przypomina, że w 1517 roku doszło do reformacji, która doprowadziła do rozłamu chrześcijaństwa i powstania Kościoła protestanckiego; rok 1717 uważany jest za początek w pełni zorganizowanej masonerii; a w roku 1917 miała miejsce rewolucja bolszewicka.

- Jedną z ostatnich faz destrukcji cywilizacji chrześcijańskiej było to, co nazywamy procesami laicyzacji, które w XIX wieku przyjęły postać wojen o kulturę - mówi prof. Kucharczyk. - Samo zjawisko laicyzacji rozumianej jako polityka odgórnego narzucania programu dechrystianizacji to nie tylko specyfika pruska, ona dotykała większości krajów Europy - dodaje historyk.

Czy Polacy również ulegliby laicyzacji, gdy nie takie postaci, jak papież Jan Paweł II, kardynał Stefan Wyszyński czy ksiądz Jerzy Popiełuszko? Czy w najbliższych latach czeka nas kolejna faza zeświecczenia czy powrót do religii? Jakie znaczenie w historii Kościoła i świata mają objawienia fatimskie? Czy tamte wydarzenia można połączyć z ostatnim zamachem terrorystycznym w Manchesterze? O tym w nagraniach audycji.

***

Tytuł audycji: "Nocne Polaków rozmowy" w cyklu Twarzą w twarz

Prowadzi: Jan Pospieszalski

Gość: prof. Grzegorz Kucharczyk (historyk)

Daty emisji: 17.05.2017 i 24.05.2017

Godzina emisji: 23.11

mg/pg

Czytaj także

500 lat po reformacji. "Konsekwencją są podziały między ludźmi"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 13:55
- Badania pokazują, że w Brazylii w latach 2015-16 ok. 9 mln wiernych odeszło z Kościoła katolickiego do różnych Kościołów protestanckich. Przy okazji 500-lecia reformacji warto zapytać o to, co się dzieje z chrześcijaństwem, szczególnie w wersji protestanckiej - mówi ks. prof. Andrzej Kobyliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jasna Góra. Od kaplicy do narodowego sanktuarium

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 13:46
Ponad 600 lat temu na okazałym wzgórzu ojcowie paulini wybudowali kaplicę, aby umieścić tam swój skarb - ikonę Matki Bożej z Dzieciątkiem na ręku, którą w 1384 roku przekazał mnichom książę Władysław Opolczyk.
rozwiń zwiń