Kryzys migracyjny w Europie. "Nie bądźmy naiwni"

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2017 21:27
- Europa po wydarzeniach ostatnich 2-3 lat już nigdy nie będzie taka sama. Wszystko zaczęło się od zaproszenia i dania nadziei, które nigdy nie zostaną spełnione - komentuje kryzys migracyjny ks. prof. Waldemarem Cisło.
Audio
  • Ks. prof. Waldemarem Cisło o imigrantach, uchodźcach i kryzysie migracyjnym w Europie (Twarzą w Twarz/Jedynka)
Imigranci na pokładzie Guardamar Polimia w hiszpańskim porcie w Almerii, 22 czerwca. Z 111 osób do wybrzeży Europy dotarło 89 osób
Imigranci na pokładzie 'Guardamar Polimia' w hiszpańskim porcie w Almerii, 22 czerwca. Z 111 osób do wybrzeży Europy dotarło 89 osóbFoto: EPA/CARLOS BARBA

Wyd. Biały Kruk Wyd. Biały Kruk

Do wybrzeży Włoch i Hiszpanii od początku tego roku dotarło ok. 62 tysiące ludzi. Jak się szacuje, w czasie przeprawy na pontonach i tratwach do Europy zginęło blisko 2 tysiące osób. Pomimo ogromnego ryzyka i towarzyszących podróży niebezpieczeństw, w 2015 roku drogą morską na Stary Kontynent dotarło 153 tys. imigrantów. Rok później było to 181 tysięcy osób, a jak się szacuje w tym roku może być to nawet ćwierć miliona osób.

Zdaniem gościa Jedynki dużym problemem, jaki towarzyszy fali uchodźców, jest dawanie imigrantom złudnych nadziei co do lepszego życia w Europie. - Nie bądźmy naiwni. Jest tak duża różnica kulturowa i językowa, a przecież język polski jest niezwykle trudny dla obcokrajowców, że pełne zasymilowanie obcokrajowców może być zadaniem karkołomnym - uważa ks. prof. Waldemar Cisło.

O książce "Imigranci u bram", różnicy pomiędzy uchodźcami a imigrantami i efektywnej pomocy dla osób przybywających do Europy z daleka mówimy więcej w nagraniu audycji. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Nocne Polaków rozmowy w cyklu Twarzą w twarz

Prowadzi: Jan Pospieszalski

Gość: ks. prof. Waldemarem Cisło (przewodzący polskiej sekcji światowej organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie)

Daty emisji: 21.06.2017

Godzina emisji: 23.05

sm/pg

Czytaj także

Będą kary dla państw UE, które nie przyjmują uchodźców?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 16:00
Jest kolejna propozycja, by karać unijne kraje, które nie chcą przyjmować uchodźców. Szwedzka europosłanka Cecilia Wikstroem zaproponowała wstrzymanie wypłaty części unijnych funduszy. W ubiegłym roku opłaty za nieprzyjmowanych uchodźców – w wysokości 250 tysięcy euro od osoby - zaproponowała Komisja Europejska. O sprawie mówili w Polskim Radiu 24 Marcin Fronia (Norden Centrum) i Przemysław Gołyński (korespondent Polskiego Radia).
rozwiń zwiń