Wyd. Biały Kruk
Do wybrzeży Włoch i Hiszpanii od początku tego roku dotarło ok. 62 tysiące ludzi. Jak się szacuje, w czasie przeprawy na pontonach i tratwach do Europy zginęło blisko 2 tysiące osób. Pomimo ogromnego ryzyka i towarzyszących podróży niebezpieczeństw, w 2015 roku drogą morską na Stary Kontynent dotarło 153 tys. imigrantów. Rok później było to 181 tysięcy osób, a jak się szacuje w tym roku może być to nawet ćwierć miliona osób.
Zdaniem gościa Jedynki dużym problemem, jaki towarzyszy fali uchodźców, jest dawanie imigrantom złudnych nadziei co do lepszego życia w Europie. - Nie bądźmy naiwni. Jest tak duża różnica kulturowa i językowa, a przecież język polski jest niezwykle trudny dla obcokrajowców, że pełne zasymilowanie obcokrajowców może być zadaniem karkołomnym - uważa ks. prof. Waldemar Cisło.
O książce "Imigranci u bram", różnicy pomiędzy uchodźcami a imigrantami i efektywnej pomocy dla osób przybywających do Europy z daleka mówimy więcej w nagraniu audycji. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
***
Tytuł audycji: Nocne Polaków rozmowy w cyklu Twarzą w twarz
Prowadzi: Jan Pospieszalski
Gość: ks. prof. Waldemarem Cisło (przewodzący polskiej sekcji światowej organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie)
Daty emisji: 21.06.2017
Godzina emisji: 23.05
sm/pg