Natalia Juśkiewicz. Polka, która zmieniła fado

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2016 11:30
Skrzypaczka Natalia Juśkiewicz jest najbardziej znaną Polką w Portugalii. Zrewolucjonizowała sposób wykonywania fado, czyli tradycyjnych pieśni nazywanych portugalskim bluesem, i została okrzyknięta muzyczną rewelacją.
Audio
  • Skrzypaczka Natalia Juśkiewicz o swojej interpretacji muzyki fado (Droga na szczyt/Jedynka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixabay (Domena publiczna)

Natalia Juśkiewicz pięć lat temu nagrała nietypową płytę z pieśniami fado - ludzki głos zastąpiła dźwiękiem skrzypiec. - Po moim pierwszym koncercie w Paryżu podszedł do mnie menedżer śpiewaczki Amalii Rodrigues, która w Portugalii jest legendą, prawie bohaterką narodową, i powiedział, że "skrzypcami śpiewam głos Amalii" - opowiada artystka. Wspomina także, że do nagrania płyty dojrzewała wiele lat i stworzyła ją dopiero po 11 latach mieszkania w Portugalii. -Zdecydowałam się m.in. za namową przyjaciół-Portugalczyków, którzy mówili: "masz duszę fadystki". Było to może związane z moim melancholijno-nostalgicznym sposobem bycia - wyjaśnia.

Skrzypaczka opowiada także, jak doszło do tego, że w Paryżu wystąpiła wspólnie ze słynnym wykonawcą fado Carlosem do Carmo i wspomina koncert z akompaniamentem tradycyjnej orkiestry chińskiej.

***

Tytuł audycji: "Droga na szczyt" z cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Nina Harbuz-Karczmarewicz

Gość: Natalia Juśkiewicz (skrzypaczka)

Data emisji: 10.03.2016

Godzina emisji: 23.08

mg/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tak zaczął się festiwal w Woodstock w 1969 roku

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2015 12:45
- Michael Lang odpowiedział na ogłoszenie dwóch inwestorów deklarując, że jest w stanie zorganizować fajny festiwal - opowiadał Jurek Owsiak o początkach Woodstocku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Rogalska: odeszły piękne czasy, ale pozostają wspomnienia

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2015 14:55
Skrzypaczka i piosenkarka Katarzyna Rogalska przyszła do studia radiowej Jedynki z nagrywanymi właśnie dla TVP Polonia pastorałkami i kolędami. Opowiada również, jak doszło do nagrania płyty ze starymi polskimi przebojami.
rozwiń zwiń