Krzysztof Baranowski - dwa razy samotnie opłynął świat

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2016 12:10
Jedynkowe studio odwiedził pierwszy Polak, który dwukrotnie samotnie opłynął kulę ziemską. W 1973 roku, po zakończeniu pierwszej wyprawy, w szczecińskim porcie witał go 120-tysięczny tłum.
Audio
  • Kapitan Krzysztof Baranowski o samotnych rejsach dookoła świata (Twarzą w twarz/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay (Domena publiczna)

Kapitan Krzysztof Baranowski podkreśla, że samotny rejs dookoła świata to niezwykła, trudna wyprawa, która silnie wpływa na psychikę człowieka. - Ale nie przewidywałem skutków medialnych. Tymczasem w Anglii na brzeg przyszły tłumy, a to, co wydarzyło się w Szczecinie absolutnie mnie zaskoczyło. Nawet o tym nie marzyłem - mówi żeglarz.

Gość radiowej Jedynki podkreśla, że ze swojej podróży mógł w ogóle nie wrócić, bo południowy Atlantyk jest bardzo sztormowy. - W tamtych czasach uważano, że trasa, na którą się wybieram, jest niemożliwa do przebycia, a w każdym razie bardzo trudna. Swoje szanse oceniałem pół na pół - wspomina.

Kpt. Baranowski opowiada też w audycji, jak na jego rejsy reagowała rodzina i kiedy podczas samotnych wypraw najbardziej się bał. Wyjaśnia także, co to znaczy, że żeglarzem został z lenistwa.

***

Tytuł audycji: "Droga na szczyt" z cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Nina Harbuz-Karczmarewicz

Gość: kapitan Krzysztof Baranowski (żeglarz, podróżnik)

Data emisji: 31.03.2016

Godzina emisji: 23.08

mg/pg

Czytaj także

Marcin Jamkowski - podwodny poszukiwacz skarbów

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2016 12:30
Stanowisko redaktora naczelnego "National Geographic Polska" zamienił na niepewny los obieżyświata. - Uwielbiam podróżować, fotografować, nurkować, wspinać się, pisać, robić reportaże. Tego nie da się pogodzić z pracą za biurkiem - mówi Marcin Jamkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rafał Szczepanik. Biznesmen zdobywa Himalaje i bieguny

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2016 15:15
Rafał Szczepanik to biznesmen, podróżnik i alpinista. Zdobył oba bieguny (na nartach) oraz najwyższe szczyty Andów, Alp i Himalajów. - Pierwsza część podróży odbywa się na kartkach i w Excelu. Potem po prostu realizuje się to, co się zaplanowało - mówi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Węgrzy - przyjaciele Polaków, miłośnicy wolności

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2016 13:45
Polak, Węgier - dwa bratanki! Popularne powiedzenie ilustruje pozytywne stosunki między naszymi narodami. - To ewenement na skalę Europy - mówi Gáspár Keresztes z Węgierskiego Instytutu Kultury.
rozwiń zwiń