Pani Jurek i jej niecodzienne przedmioty

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2016 12:30
Lampa stworzona z probówek, do których wkłada się kwiaty, obrus haftowany od spodu, by wzór widziały dzieci chowające się pod stołem czy dotykowa tapeta dla niewidomych - to dzieła sztuki użytkowej zaprojektowane przez Magdę Jurek, założycielkę marki Pani Jurek.
Audio
  • Magda Jurek, twórczyni sztuki użytkowej, o swoich projektach (Droga na szczyt/Jedynka)
Magda Jurek
Magda JurekFoto: Wojciech Kusiński

Magda Jurek od dziecka pasjonuje się sztukami wizualnymi, a z wykształcenia jest malarką. Jednak, jak opowiada, na studiach zrozumiała, że jej powołaniem nie jest malowanie obrazów. - Poczułam wewnętrzne wypalenie, kryzys motywacyjny. Miałam kłopot z tym, po co malować, wolę bardziej pożyteczne działalności, moje działania ocierają się o zaangażowanie społeczne, choć nie chciałabym nadużywać tego określenia - wyjaśnia.

Artystka opowiada również o działaniach stowarzyszenia "Z siedzibą w Warszawie", które założyła z przyjaciółką. Wspomina też, jak chodziła po mieście z zasłoniętymi oczami i białą laską, by poczuć się jak osoba niewidoma. Dzięki temu mogła potem zaprojektować przedmioty ułatwiające i uprzyjemniające życie osobom z poważnymi wadami wzroku.

***

Tytuł audycji: "Droga na szczyt" z cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Nina Harbuz-Karczmarewicz

Gość: Magda Jurek (artystka, założycielka marki Pani Jurek)

Data emisji: 16.06.2016

Godzina emisji: 23.09

mg/tj

Czytaj także

Design - sztuka urządzania wnętrz. Jak z klasą ożywić mieszkanie?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2014 04:16
- Minimalizm i funkcjonalizm to najpopularniejsze style we wnętrzach, właśnie ze względu na swoją prostotę, funkcjonalność i fakt, że ludzie się ich nie boją. Jeśli wchodzą w grę kolory i formy, to pojawia się w oczach panika - opowiada Dagmara Jakubczak. Gość "Rozdroży kultury" opowiadał o projektowaniu użytkowym, designie i sztuce urządzania wnętrz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomek Sikora od 50 lat z aparatem w ręku

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2016 15:00
Tworzył plakaty teatralne i filmowe, fotografował modę dla takich marek, jak Giorgio Armani, Dries Van Noten, Issey Miyake czy Prada, dwukrotnie został uznany za najlepszego fotografa reklamowego w Australii i Oceanii. Jedynkę odwiedził Tomek Sikora.
rozwiń zwiń