Meble z PRL mają szansę na drugie życie

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2016 18:28
- Zajmujemy się wskrzeszaniem polskiego wzornictwa dając mu drugą szansę, której nie otrzymało w czasach komunizmu. Realizujemy kilka projektów, które nigdy nie weszły do produkcji - mówi Przybyrad Paszyn, współzałożyciel Politury.
Audio
  • Przybyrad Paszyn i Michał Szarko o działalności Politury i pięknie starych mebli (Droga na szczyt/Jedynka)
Michał Szarko, współzałożyciel Politury
Michał Szarko, współzałożyciel PolituryFoto: politura-berlin.de

Politura to firma stworzona z miłości do mebli z czasów PRL przez dwóch pasjonatów, Przybyrada Paszyna i Michała Szarko. - W tych przedmiotach widzimy przede wszystkim historię i konstrukcję, która nie poddała się próbie czasu. Te meble z PRL, które przetrwały do dziś są dobrze zaprojektowane i niezależnie od epoki, w jakiej będą funkcjonować, dobrze się spiszą. Są eleganckie, a po nadaniu im odpowiedniego kształtu, kolorystyki czy szlifu pasują do każdego wnętrza i są niezmiernie funkcjonalne - opowiada Michał Szarko.

Michał Szarko, Przybyrad Paszyn/ fot. Politura Michał Szarko, Przybyrad Paszyn/ fot. Politura

Goście radiowej Jedynki wyjaśnili, czy są to meble solidne i jakie prace renowacyjne mogą im pomóc w odzyskaniu formy. Mówili także o niespodziankach, na jakie można się natknąć, odnawiając takie przedmioty i źródłach, w których można znaleźć najwięcej wzorów meblarskich z poprzedniej epoki.

Dlaczego Berlin jest dobrym miejscem na rozpoczęcie przygody z designem i meblarstwem, dowiesz się z nagrania audycji

***

Tytuł audycji: "Droga na szczyt" z cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Nina Harbuz-Karczmarewicz

Goście: Przybyrad Paszyn i Michał Szarko (założyciele Politury)

Data emisji: 21.07.2016

Godzina emisji: 23.11

sm/pg

Czytaj także

Obrazy, które porządkują nasze życie i pomagają w rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2015 16:00
- Rysowanie to żadna infantylność, ale umiejętność posługiwania się językiem, który jest ponadnarodowy - uważa Anna Kędzierska, psycholog. Jak się okazuje rysowanie jest niezwykle korzystne dla naszego rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomek Sikora od 50 lat z aparatem w ręku

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2016 15:00
Tworzył plakaty teatralne i filmowe, fotografował modę dla takich marek, jak Giorgio Armani, Dries Van Noten, Issey Miyake czy Prada, dwukrotnie został uznany za najlepszego fotografa reklamowego w Australii i Oceanii. Jedynkę odwiedził Tomek Sikora.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pani Jurek i jej niecodzienne przedmioty

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2016 12:30
Lampa stworzona z probówek, do których wkłada się kwiaty, obrus haftowany od spodu, by wzór widziały dzieci chowające się pod stołem czy dotykowa tapeta dla niewidomych - to dzieła sztuki użytkowej zaprojektowane przez Magdę Jurek, założycielkę marki Pani Jurek.
rozwiń zwiń