Radzimir Dębski o muzycznych antykompromisach

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2016 10:45
Najpierw studia muzyczne, potem bezskuteczne pukanie od drzwi do drzwi wytwórni muzycznych i niszowe projekty. A wreszcie, w 2012 roku, międzynarodowy sukces - zwycięstwo w konkursie na remiks piosenki "End of Time" Beyoncé.
Audio
  • Radzimir Dębski o życiowych wyborach i chodzeniu swoimi ścieżkami (Droga na szczyt/Jedynka)
Kadr z teledysku Crux
Kadr z teledysku "Crux"Foto: YouTube

To wtedy o Radzimirze Dębskim usłyszał świat. - Ludzie oczekiwali ode mnie elektroniki, chcieli, żebym komponował coś podobnego do muzyki, dzięki której stałem się rozpoznawalny. A ja zwróciłem w kompletnie innym kierunku, pierwszym projektem był "Crux", symfoniczny klip wideo - mówi artysta. I podkreśla, że uparcie poszedł na "antykompromis", co zaowocowało propozycją poprowadzenia Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Dla Radzimira Dębskiego naturalnym środowiskiem jest sala koncertowa, choć w ostatnich tygodniach  kilkukrotnie wystąpił w plenerze. Za nim krótka trasa koncertowa i sierpniowy koncert Solidarity of Arts w Gdańsku. - Przyszło wtedy 18 tys. ludzi. Wychodzę na scenę, oślepiają mnie reflektory. Nagle zapalają światła skierowane na publiczność i widać niekończące się morze ludzi. Wtedy po raz pierwszy ogarnął mnie stres. Następne koncerty były już łatwiejsze - przyznaje Dębski.

Artysta opowiada też o swoim najświeższym, berlińskim projekcie i wspomina swoje pierwsze koncerty, na które przychodziło... 15 osób!

***

Tytuł audycji: "Droga na szczyt" z cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Nina Harbuz-Karczmarewicz

Gość: Radzimir "Jimek" Dębski (kompozytor, dyrygent, producent muzyczny)

Data emisji: 30.09.2016

Godzina emisji: 23.05

mg

Czytaj także

Mozart może być off

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2016 16:42
- Festiwal Mozartowski odbywa się w wakacje. Dlatego staramy się pojawiać tam, gdzie możemy znaleźć nowych odbiorców jego muzyki - mówił w Jedynce Grzegorz Hardej, odpowiedzialny w Warszawskiej Operze Kameralnej za projekt Mozart.Off.
rozwiń zwiń