Iwona Pasińska. Tancerka, która wybrała wolność

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2016 12:10
- Byłam pierwszą solistką, grałam wszystkie najważniejsze role. Ktoś taki nie rezygnuje nagle z tak dobrej pracy. A ja nie miałam planu, ale potrzebowałam wolności i odpowiadania za to, co robię w wymiarze artystycznym - mówi dr Iwona Pasińska.
Audio
  • Iwona Pasińska - tancerka, która porzuciła karierę, by poszukiwać wolności (Droga na szczyt/Jedynka)
Kariera tancerki wymaga wielu poświęceń (zdjęcie ilustracyjne)
Kariera tancerki wymaga wielu poświęceń (zdjęcie ilustracyjne)Foto: GlowImages/EastNews

Bohaterka audycji - tancerka i choreografka - jako pierwsza solistka Polskiego Teatru Tańca - Baletu Poznańskiego pracowała od 1997 roku. Rok później otrzymała medal Leona Wójcikowskiego dla najwybitniejszego tancerza młodego pokolenia. W pewnym momencie gwałtownie przerwała świetnie rozwijającą się karierę. - Obudziłam się pewnego ranka i wiedziałam, że to ostatni dzień mojej pracy w tym teatrze - opowiada Iwona Pasińska.

Artystka w 2008 roku założyła kolektyw Movements Factory, z którym zaczęła realizować autorskie projekty. - Cały ciąg realizacji tworzy poczucie, że to był dobry wybór. Od pierwszego spektaklu, który zrobiliśmy jako skrzyknięta grupa ludzi połączonych ideą wolności, po pracę z seniorami i juniorami i pokazywanie, że poprzez ciało wpływamy na nasz umysł - przyznaje.

Gość radiowej Jedynki mówi też o swojej nauczycielce tańca Ewie Wycichowskiej, która przywoziła do Polski okresu PRL techniki tańca znane z Zachodu, ale także o ciemnych stronach edukacji tancerzy baletowych. A jak Iwona Pasińska czuje się na stanowisku dyrektor Polskiego Teatru Tańca - tym samym, w którym kiedyś tańczyła - dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Droga na szczyt" z cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Nina Harbuz-Karczmarewicz

Gość: dr Iwona Pasińska (tancerka, choreografka, dyrektorka Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu)

Data emisji: 6.10.2016

Godzina emisji: 23.05

mg

Czytaj także

Teatr Polskiego Radia - nagrody za debiut

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2016 14:35
Zapraszamy na galę wręczenia nagród dla debiutujących twórców radiowego teatru. - Już po raz siódmy w ten sposób zainaugirujemy sezon artystyczny teatru Polskiego Radia - mówi dyrektor Teatru PR Janusz Kukuła. - To najwiekszy teatr na świecie - dodaje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemyk i Leonowicz w spektaklu wg Cohena

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2016 12:15
W Teatrze Starym w Lublinie trwają próby do spektaklu muzycznego "Boogie Street". Scenariusz powstał na podstawie wierszy z tomu "Księgi tęsknoty" słynnego kanadyjskiego wokalisty i poety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sentymentalna podróż po lwowskich scenach

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2016 12:40
W audycji rozmawialiśmy o przedwojennych lwowskich teatrach i kabaretach, a także o działającym od 58 lat Polskim Teatrze Ludowym we Lwowie.
rozwiń zwiń