Tadeusz Rolke: dla fotografów skończyły się czasy swobody

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 10:50
Radiową Jedynkę odwiedził artysta fotografik i prekursor polskiej fotografii reportażowej, który zaczął działalność w latach 50. Pracował jako fotoreporter, dokumentował także życie artystyczne Warszawy i fotografował modę.
Audio
  • Tadeusz Rolke o pracy fotografa, czasach wojny i o warszawskiej architekturze (Droga na szczyt/Jedynka)
Tadeusza Rolke podczas swojej wystawy fotografi i promocji albumu fotograficznego pt. Rolke w galerii Le Guern w Warszawie
Tadeusza Rolke podczas swojej wystawy fotografi i promocji albumu fotograficznego pt. "Rolke" w galerii Le Guern w WarszawieFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Dziś Tadeusz Rolke przyznaje, że pod pewnymi względami praca w jego zawodzie stała się dużo trudniejsza. - Skończyły się czasy, kiedy fotograf szalał sobie wśród obcych ludzi, wybierał, gdzie i kogo chce fotografować, bez ograniczenia rejestrował czyjeś twarze. Dziś jesteśmy chronieni tysiącami paragrafów. Kiedy w zeszłym roku wydawałem album, jednym z problemów było to, czy mam pisemne zgody wszystkich osób na publikację zdjęć - wyjaśnia.

Gość Jedynki wspomina też Powstanie Warszawskie, mówi, dlaczego wolałby fotografować plac Zbawiciela niż "Mordor" (czyli największe warszawskie zagłębie biurowe) i przyznaje się, że chciałby zburzyć pewien słynny stołeczny budynek, który nazywa strasznym snem cukiernika. Wraca też do swojego projektu fotograficznego dotyczącego zagłady Żydów pt. "Tu byliśmy".

Ostatnio ukazał się wywiad-rzeka z fotografem przeprowadzony przez Małgorzatę Purzyńską pt. "Tadeusz Rolke. Moja namiętność".

***

Tytuł audycji: "Droga na szczyt" w cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Nina Karczmarewicz-Harbuz

Gość: Tadeusz Rolke (fotografik)

Data emisji: 1.12.2016

Godzina emisji: 23.07

mg/pg

Czytaj także

Konrad Brandel i niezwykłe świadectwo starej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2015 02:55
- Dzięki fotografiom Konrada Brandla możemy zobaczyć życie codzienne XIX-wiecznej Warszawy i przyjrzeć się z bliska ówczesnym mieszkańcom stolicy - mówi redaktorka, Katarzyna Madoń-Mitzner.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomek Sikora od 50 lat z aparatem w ręku

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2016 15:00
Tworzył plakaty teatralne i filmowe, fotografował modę dla takich marek, jak Giorgio Armani, Dries Van Noten, Issey Miyake czy Prada, dwukrotnie został uznany za najlepszego fotografa reklamowego w Australii i Oceanii. Jedynkę odwiedził Tomek Sikora.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Fotografia to otwarta książka, którą zapisuję po swojemu"

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2016 10:42
- Droga fotografa to jest sposób na życie. Trzeba szukać. Bez szukania i ciekawości nie ma fotografii. Staram się inspirować różnymi dziedzinami - opowiada Michał Warda.
rozwiń zwiń