Adam Skorupa. To on skomponował muzykę do "Wiedźmina"

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 09:36
- To co robię, robię z miłości, pasji i totalnego przypadku. Nie jestem wykształcony muzycznie, nie jestem instrumentalistą - wyznał Adam Skorupa, uznany twórca muzyki i efektów specjalnych między innymi do gier komputerowych.
Audio
  • Adam Skorupa o komponowaniu muzyki do gier komputerowych i nie tylko (Droga na szczyt/Jedynka)
Wg. amerykańskiego portalu IGN Adam Skorupa to twórca najlepszej oryginalnej muzyki do gier komputerowych w 2007 roku (muzyka do gry Wiedźmin).
Wg. amerykańskiego portalu IGN Adam Skorupa to twórca najlepszej oryginalnej muzyki do gier komputerowych w 2007 roku (muzyka do gry "Wiedźmin").Foto: BANDAI NAMCO Entertainment Europe/commons.wikimedia.org/ccseaerch

Urodził się w czasach gdy pojawiły się pierwsze komputery: Atari, ZX Spectrum, Commodore. - Moi znajomi, oprócz grania w gry, robili tzw. dema czyli krótkie formy sztuki audiowizualnej. Mieli grafika i programistę, ale muzykę "pożyczali", więc ja się podjąłem komponowania, chociaż nie miałem o tym bladego pojęcia. Jedyne co wtedy potrafiłem to wystukać rytm na kolanie i śpiewać co bardziej znane piosenki przy ognisku. Tydzień męczyłem się nad moja pierwszą "kompozycją" - 15-sekundowym utworem - wspominał Adam Skorupa.

Tworzy muzykę do gier komputerowych, spotów reklamowych, filmów animowanych. Działał na tzw. demoscenie pod pseudonimem "Scorpik" w grupach Alchemy, Pic Saint Loup, Picco, Pulse, Zack Team, Investation oraz wielu innych. Jest liderem formacji muzyki elektronicznej Aural Planet. Według amerykańskiego portalu IGN napisał najlepszą, oryginalną muzykę do gier komputerowych w 2007 roku. Była to muzyka do gry "Wiedźmin".

Wiele gier, do których komponuje muzykę i efekty, zawiera sceny przemocy. Pytany, na ile gry mają wpływ na psychikę dzieci, odpowiedzał: - Nie znalazłem żadnych opracowań mówiących definitywnie, że agresja wśród dzieci jest z winy gier komputerowych. Znalazłem za to wiele opracowań odnośnie psychopatycznych uwarunkowań danych osób. Nie ma znaczenia, czy to jest gra, czy to jest film, czy inny bodziec. Sam jestem zwolennikiem dużej kontroli tego, co nasze dzieci robią i należy zwracać uwagę na oznaczenia na grach, dla jakiego wieku odbiorcy jest kierowana - zaapelował gość Niny Karczmarewicz.

Co to były "copy-party", jak w czasach przed internetem fascynaci komputerów się spotykali, czy Skorupa komponuje muzykę tylko do gier komputerowych, jak tworzy efekty specjalne i dlaczego warzywa są najlepsze do markowania wszelkich makabrycznych scen? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Droga na szczyt" w cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Nina Harbuz-Karczmarewicz

Gość: Adam Skorupa (kompozytor,twórca efektow specjalnych)

Data emisji: 15.12.2016

Godzina emisji: 23.15

ab/mc

Czytaj także

Pierwszy e-mail z Polski wysłano 25 lat temu

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2016 13:00
17 sierpnia 1991 roku fizyk Rafał Pietrak wysłał z Uniwersytetu Warszawskiego pierwszy e-mail z Polski w świat. - Byłem "człowiekiem od kabelków", złączyłem kable, skonfigurowałem router i poszło - wspomina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eugeniusz Rudnik. Wspomnienie o twórcy muzycznej awangardy

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2016 09:37
- Bardzo nie lubił gdy mówiono o nim "mistrz". Był człowiekiem niezwykle dowcipnym, patrzył na siebie z wielkim dystansem absolutnie nieprzystającym do jego wielkości - wspominał zmarłego kompozytora Marek Horodniczy.
rozwiń zwiń