Tomasz Bagiński: samoukiem byłem z musu

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2017 16:00
- Moja podstawówka to są lata 80., domowe komputery były wtedy w powijakach, tak jak i edukacja z nimi związana, a ja dość szybko zacząłem się tym bawić. Co ważne, chciałem robić filmy, a nie miałem kamery. W domu był komputer, więc to był naturalny wybór - opowiada gość "Drogi na szczyt".
Audio
  • Tomasz Bagiński: samoukiem byłem z musu (Droga na szczyt/Jedynka)
Tomasz Bagiński przed przedpremierowym pokazem swojego filmu Smok, powstałego w serii Legendy polskie
Tomasz Bagiński przed przedpremierowym pokazem swojego filmu "Smok", powstałego w serii "Legendy polskie" Foto: PAP/Marek Gorczyński

 

Wiedźmin_1200.jpg
Adam Skorupa. To on skomponował muzykę do "Wiedźmina"

Mimo marzeń o pracy w filmie Tomasz Bagiński rozpoczął studia na wydziale architektury: - Na Politechnikę poszedłem nieco zastępczo. To miał być przystanek przed Akademią Sztuk Pięknych, na którą nie udało mi się dostać, więc pomyślałem, że coś studiować trzeba. To były czasy, gdy jak się nie studiowało, to się szło w kamasze, czyli trzeba było biegać z karabinem po poligonie. Architektura wydawała mi się w miarę przyzwoitym kompromisem między sztuką a solidnym zawodem - wspomina Tomasz Bagiński.

Dlaczego Tomasz Bagiński, mimo że nie chciał być architektem, został na studiach dużo dłużej niż planował? Kiedy powstał jego pierwszy komiks? Jakie kino go inspiruje? Co sprawia, że rozrywka jest według niego równie istotna jak praca lekarza? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: "Droga na szczyt" w cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Nina Harbuz-Karczmarewicz

Gość: Tomasz Bagiński (rysownik, animator, reżyser nominowany w 2003 roku do Oscara w kategorii Krótki Film Animowany za "Katedrę")

Data emisji: 5.01.2017

Godzina emisji: 23.04

gs/bch

Czytaj także

Tadeusz Rolke: dla fotografów skończyły się czasy swobody

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 10:50
Radiową Jedynkę odwiedził artysta fotografik i prekursor polskiej fotografii reportażowej, który zaczął działalność w latach 50. Pracował jako fotoreporter, dokumentował także życie artystyczne Warszawy i fotografował modę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Brudny: Dzisiaj w teatrze jest za mało rzemiosła, a za dużo filologii

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2016 15:09
- Bardzo wielu ludzi jest dobrze wykształconych, ale chcą zamienić aktorstwo w coś, czego się nie da. Nie ma tu miejsca na wzory, czy wyliczenia, formułki - opowiadał aktor Stanisław Brudny w programie "Twarzą w twarz".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Whisbear - Szumiący Miś. Pomysł podsunęło życie

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2016 10:24
- Najlepsze pomysły przynosi samo życie. Żadna z nas nigdy nie myślała, że będziemy zajmować się produkcją czegokolwiek. Wszystko zaczęło się od strasznych kolek, na które cierpiał mój syn - mówi Zuzanna Sielicka-Kalczyńska, która razem z siostrą Julią stworzyła Szumiącego Misia.
rozwiń zwiń