Jan A. P. Kaczmarek: żyję w rozkroku, to praktyczne - nie wracać

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 12:00
Wybitny kompozytor Jan A. P. Kaczmarek stworzył utwór "Emigra - Symfonia bez końca", który wybrzmi 25 lutego w Gdynii. Tematem widowiska, będącego połączeniem muzyki z projekcjami świetlnymi i wizualizacjami, jest emigracja wielu pokoleń Polaków.
Audio
  • Jan A. P. Kaczmarek o swoim utworze "Emigra - Symfonia bez końca" (Droga na szczyt/Jedynka)
Jan A. P. Kaczmarek
Jan A. P. KaczmarekFoto: Wojciech Kusiński/PR

Sam Jan A. P. Kaczmarek, laureat Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel", urodził się w Koninie, ale 27 ostatnich lat swojego życia spędził w Stanach Zjednoczonych. Dziś podróżuje pomiędzy Ameryką a Polską. - Żyję w rozkroku. To praktyczne - nie wracać. Samemu sobie niczego nie deklarować. Stan wiecznej podróży dla mnie jest bardzo zdrowy, inspirujący - zapewnia.

Czytaj także
oscar oscary 1200 free
Oscary 2017 - serwis specjalny

Przypomina też, że emigracja jest niezwykle ważnym doświadczeniem zbiorowym Polaków. - Ostatnie 200 lat to czasy dobrze udokumentowanej emigracji, w XIX wieku mieliśmy powstania listopadowe i styczniowe, czasy współczesne to dwie wojny światowe - wylicza. Opowiada także o tym, jak zmieniała się sytuacja życiowa tych, którzy z różnych przyczyn opuszczali ojczyznę.

W audycji też o spotkaniu pewnego ulicznego artysty z Santa Monica, który zainspirował go to rozpisania partytury "Emigry" na 10 perkusji. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Droga na szczyt z cyklu Twarzą w twarz

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Jan A. P. Kaczmarek (kompozytor)

Data emisji: 23.02.2017

Godzina emisji: 23.06

mg/gs

Czytaj także

Jaka powinna być polityka państwa wobec Polonii?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2016 18:35
W Krynicy-Zdroju trwa XXVI Forum Ekonomiczne, w ramach którego po raz pierwszy odbywa się też Forum Polonijne. Retransmitujemy obszerne fragmenty debaty na temat polityki Polski wobec rodaków za granicą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy w Rumunii - potomkowie osadników

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2016 19:30
Podróżowali Łukiem Karpat, by zasiedlić ziemię w okolicach Suczawy. Zakładali wsie, kopalnie soli, karczowali lasy, uprawiali górskie pola. Zapraszamy na opowieść o Polakach z Bukowiny Rumuńskiej.
rozwiń zwiń