X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Marek Kotański - człowiek, który przeorał świadomość Polaków

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 11:15
W tym roku mija 15 lat od śmierci Marka Kotańskiego, twórcy Monaru. - Do dziś jest to jedna z największych organizacji, które zajmują się pomocą osobom wykluczonym: uzależnionym od narkotyków i alkoholu, bezdomnym - mówi Przemysław Bogusz, autor książki "Kotan. Czy mnie kochasz?".
Audio
  • Przemysław Bogusz o fenomenie Marka Kotańskiego (Droga na szczyt/Jedynka)
Warszawa, 17.05.2000 r. Prezes Centrum Pomocy Bliźniemu MONAR i laureat Kryształowego Zwierciadła Marek Kotański  przyjmuje gratulacje od wokalistki Kory jackowskiej
Warszawa, 17.05.2000 r. Prezes Centrum Pomocy Bliźniemu MONAR i laureat Kryształowego Zwierciadła Marek Kotański przyjmuje gratulacje od wokalistki Kory jackowskiejFoto: PAP/Jacek Turczyk

Marek Kotański był psychologiem i działaczem społecznym, jako pierwszy w Polsce na tak szeroką skalę zajął się problemem narkomanii. W 1978 roku otworzył ośrodek dla uzależnionych - Monar, potem powstały domy dla chorych na AIDS oraz Markot - Ruch Wychodzenia z Bezdomności.

Kotański nie był jednak postacią kryształową, o czym Bogusz pisze w swojej książce. Zarzucano mu m.in. egoizm, chęć zdobycia rozgłosu, działanie na granicy prawa. - To był naprawdę wielki człowiek, on zmienił, przeorał świadomość Polaków. Pokazanie go w sposób wielowymiarowy nie ujmuje mu tej wielkości - podkreśla Przemysław Bogusz.

Opowiada też o znajomości Kotańskiego z Grzegorzem Markowskim. W latach 90. lider zespołu Perfect wraz z poetą Bogdanem Loeblem sprzeciwili się lokalnej społeczności Józefowa, która ostro protestowała przeciw otwarciu ośrodka dla dzieci chorych na AIDS.

Przemysław Bogusz opowiedział też o kilku konkretnych osobach, którym Marek Kotański uratował życie i odpowiedział na pytanie, czy założyciel Monaru żył w cieniu swojego ojca, twórcy polskiej japonistyki, profesora UW.

***

Tytuł audycji: Droga na szczyt z cyklu Twarzą w twarz

Prowadzi: Wojciech Urban

Gość: Przemysław Bogusz (autor książki "Kotan. Czy mnie kochasz?")

Data emisji: 23.02.2017

Godzina emisji: 23.06

mg/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Niszczyłem wszystko i wszystkich na swej drodze"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2016 12:44
- Mój tryb życia doprowadził mnie do tego, że byłem bardzo słabym, zlęknionym człowiekiem o martwej duszy. Ten obraz dotarł do mnie podczas przesłuchań moich kolegów w sądzie. Zobaczyłem, że nikt mnie nie lubi - mówi bohater audycji "Ocaleni".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dramat toczył się w czterech ścianach mieszkania"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 14:40
Pani Urszula zmagała się z alkoholizmem, ale od 10 lat żyje w trzeźwości. W audycji "Ocaleni" po raz pierwszy publicznie opowiedziała swoją historię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyznanie hazardzisty: szukałem miłości i ucieczki

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 12:40
Adam Bednarczyk opuścił dom rodzinny w wieku 15 lat i ruszył w świat, by go zdobyć. Jako dorosły młody człowiek założył firmę, zaczął odnosić sukcesy finansowe. - Ale nie umiałem żyć, nikt mnie tego nie nauczył - mówi.
rozwiń zwiń