Przygotowuje do życia i otacza opieką. O wyjątkowości Lasek

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 17:30
- Laski od samego początku były otwarte na człowieka, bez względu na jego światopogląd - mówi siostra Jana Maria Ściga, wychowawczyni domu dziewcząt w Laskach.
Audio
  • Co stanowi o wyjątkowości ośrodka w Laskach? (Twarzą w twarz/ Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Olga PRaktika/ Shutterstock

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach istnieje od 1921 roku. W Laskach bywali i pisali swoje utwory, m.in. Antoni Słonimski, Jerzy Liebert czy Marian Brandys. Wszyscy pochowani są na miejscowym cmentarzu. Tu tworzyli także: Zbigniew Herbert, Ewa Szelburg-Zarembina czy ks. Jan Twardowski.

Laski często bywają kojarzone z niewidomymi, choć pomoc znajdą tam również osoby niedowidzące, słabowidzące i mające inne niepełnosprawności. Każdy, mający problemy ze wzrokiem, zostanie w tym miejscu otoczony wszechstronną opieką: od edukacyjnej, po wychowawczą, rehabilitacyjną i religijną. - Mamy bazę specjalistów i ponad stuletnie doświadczenie w pracy z osobami z dysfunkcją wzroku - wyjaśnia dyrektor ośrodka, Elżbieta Szczepkowska.

Obecnie edukacja dla osób niepełnosprawnych i z dysfunkcjami jest oczywistością, ale w momencie założenia ośrodka w Laskach przed II wojną światową była to śmiała koncepcja. - Przyjmujemy dzieci na każdym etapie kształcenia. Najkorzystniejsze z naszego punktu widzenia są przypadki, w których możemy zajmować się dziećmi w czasie całego procesu kształcenia - opowiada Wojciech Święcicki, dyrektor Szkół Specjalnych.

Goście programu w studiu Jedynki / fot. Wojciech Kusiński/ PR Goście programu w studiu Jedynki / fot. Wojciech Kusiński/ PR

W audycji mówimy również o metodach kształcenia i wyjątkowości ośrodka w Laskach.

***

Tytuł audycji: Droga na szczyt z cyklu Twarzą w twarz

Prowadzi: Wojciech Urban

Gość: Elżbieta Szczepkowska (dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach), Stanisław Badeński (dyrektor Szkół Ponadgimnazjalnych), Wojciech Święcicki (dyrektor Szkół Specjalnych), siostra Jana Maria Ściga (wychowawczyni domu dziewcząt), Leszek Połomski (wychowawca domu chłopców)

Data emisji: 8.06.2017

Godzina emisji: 23.11

sm/zi

 

 

Czytaj także

Jak pomagać niepełnosprawnym, żeby... nie szkodzić?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 20:06
- Żegnając się z niewidomymi kolegami mówiłam "do widzenia", "do zobaczenia", a potem zastanawiałam się, czy to właściwe. Ale co niby mielibyśmy mówić: "do pomacania" czy "do usłyszenia"?! Taka komunikacja jest zupełnie naturalna – mówi Małgorzata Szumowska, dyrektorka Niewidzialnej Wystawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawo do godnego życia dla dorosłych niepełnosprawnych

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 23:41
- Nikogo nie interesuje, co stanie się z takimi osobami, jak mój dorosły niepełnosprawny syn, a ich największy problem pojawi się, gdy stracą oparcie w rodzinie - mówi Jolanta Lorens.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projektowanie uniwersalne i konkurs Lider Dostępności

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2017 17:36
- Chcemy pokazać, że warto projektować, uwzględniając każdego, bo to nam wszystkim koniec końców się opłaca - mówi Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.
rozwiń zwiń