"Choinki Jedynki 2017" – XVI akcja charytatywna rozpoczęta!

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2017 17:00
Specjalną audycją zainaugurowaliśmy XVI akcję charytatywną Programu Pierwszego Polskiego Radia "Choinki Jedynki 2017", której celem jest zbiórka pieniędzy na rzecz Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" oraz Fundacji im. Brata Alberta.
Audio
  • Choinki Jedynki 2017 – XVI akcja charytatywna rozpoczęta! (Koncert życzeń/Jedynka)
Bogdan Sawicki i Agnieszka Kunikowska
Bogdan Sawicki i Agnieszka KunikowskaFoto: Dorota Truszczak/Jedynka

Tradycyjnie w przedsięwzięcie włączą się przyjaciele Radiowej Jedynki – osobowości ze świata kultury, muzyki, filmu, nauki i sportu. Honorowy patronat nad Akcją objęła Małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Pani Agata Kornhauser-Duda.

W ramach akcji powstaną obrazy i rysunki, które zostaną zlicytowane na rzecz Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" i Fundacji im. Brata Alberta, której prezesem jest ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Autorami malunków zatytułowanych "Tajemnice Bożego Narodzenia" będą dzieci biorące udział w konkursie, Przyjaciele Radiowej Jedynki, a także podopieczni obu fundacji.

– Ośrodek działa, nasi podopieczni, osoby niepełnosprawne intelektualnie, czują się potrzebni, mają pracownię i całodobową opiekę. Ks. Isakowicz-Zaleski ma obok schronisko, w którym oni mieszkają, a do nas chodzą na warsztaty. To przez księdza powstała moja fundacja i zmieniło się moje życie – mówiła podczas audycji Anna Dymna.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski zapowiedział z kolei, że pieniądze zebrane podczas "Choinek Jedynki" wspomogą budowę kolejnego domu stałego pobytu.

– Warto wziąć udział w akcji, bo warto dzielić się tym, co jest piękne i tym, za czym stoi serce. Nie jest ważne, jak dużo damy i co damy. W dzisiejszych czasach, gdy wykopano tyle rowów dzielących ludzi i siejących nienawiść, takie akcje są szczególnie ważne – zapewniał podczas audycji Marek Mądrzejewski, wicedyrektor Jedynki.

Przez kilkanaście lat w ramach akcji zebraliśmy łącznie ok. 800 tys. zł. – Trzymajmy kciuki, żebyśmy dobili do miliona – mówił Marek Mądrzejewski.

W naszym studiu gościliśmy także jury konkursu: Anetę Kosin i Marka Jaromskiego, debiutujących w roli jurorów, oraz prof. Franciszka Maśluszczaka, który w "Akcji Choinki Jedynki" zaangażowany jest od pierwszej edycji. Jak podkreśla, trudność konkursu polega na tym, że do Świąt Bożegonarodzenia jest jeszcze dużo czasu, mali autorzy prac muszą więc wyobrazić sobie tę niezwykłą atmosferę. – Namawiam nauczycieli do podjęcia tego tematu w szkołach, klubach, pracowniach. To największa sztuka namalować coś, czego jeszcze nie widzimy, ale nie bójmy się kreacji. Niech dzieci chwycą za ołówki, pędzle, kredki, pastele, oleje. Trzeba to elegancko zapakować, usztywnić tekturką i przysłać do nas – zachęca prof. Maśluszczak.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, biorąc udział w konkursie? O tym w dołączonym nagraniu.

Termin nadsyłania prac mija 17 listopada. Ich licytację na antenie Radiowej Jedynki przeprowadzimy od 4 do 9 grudnia 2017 roku. Więcej informacji w naszym serwisie choinkijedynki.polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Koncert życzeń – audycja inaugurująca "Choinki Jedynki 2017"

Goście: jurorzy: Aneta Kosin (plakacistka, kreatorka wizerunku), Marek Jaromski (grafik) i prof. Franciszek Maśluszczak (malarz, pedagog), Marek Mądrzejewski (wicedyrektor Jedynki), Anna Dymna (Fundacja "Mimo Wszystko"), ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski (Fundacja im. Brata Alberta)

Prowadzą: Bogdan Sawicki i Agnieszka Kunikowska

Data emisji: 22.10.2017

Godzina emisji: 15.05

mg/ab

Czytaj także

Choinki Jedynki. Początki były nerwowe

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2015 16:32
15 lat temu była pierwsza edycja akcji charytatywnej "Choinki Jedynki". Przez lata akcja doroślała i teraz jest już poważnym przedsięwzięciem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niespodzianki finałowej licytacji Choinek Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2015 21:00
Całodzienna aukcja, która zakończyła akcję charytatywną Radiowej Jedynki, dostarczyła nam wiele emocji. Słuchaczom udało się nas bardzo zaskoczyć! Nie spodziewaliśmy się także pewnego wyróżnienia...
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Choinki Jedynki" wystartowały po raz 15.

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2016 16:30
Po raz 15. ruszyła akcja "Choinki Jedynki", której celem w tym roku jest zbiórka pieniędzy na rzecz Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" oraz Fundacji im. Brata Alberta. Honorowy patronat nad akcją objęła małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Agata Kornhauser-Duda.
rozwiń zwiń