"Mazurek Dąbrowskiego" nie powstałby, gdyby nie pewna przyjaźń

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2016 20:00
- "Mazurek Dąbrowskiego" oficjalnie hymnem został dopiero w okresie II Rzeczpospolitej, w 1927 roku. Wcześniej były walki o to, co ma być hymnem - przypomina Ernest Bryll. 
Audio
  • Ernest Bryll i Marcin Styczeń o "Mazurku Dąbrowskiego" (Oj, gębo moja/Jedynka)
Obraz Januarego Suchodolskiego pt.Wjazd generała Jana Henryka Dąbrowskiego do Rzymu
Obraz Januarego Suchodolskiego pt."Wjazd generała Jana Henryka Dąbrowskiego do Rzymu"Foto: January Suchodolski/Wikipedia/domena publiczna
Czytaj i słuchaj także >>
łąka 1200.jpg
Bolesław Leśmian - poeta, który zapraszał łąkę do domu

- Utwór został napisany, gdy państwo polskie przestało istnieć. To niebywała sytuacja. Wyobraźcie sobie. Był wielki kraj, było wielkie miasto Warszawa, które się rozwijało. Było wojsko, były tez różne trudności, bo zaborcy, a zwłaszcza Rosja przez swoją ambasadę miała ogromne wpływy. I nagle jest powstanie kościuszkowskie, które upada i wszystko się wali - mówi poeta. 

Co się stało z Tadeuszem Kościuszką po powstaniu? Jak Polacy reagowali na nową sytuację geopolityczną? Jak powstawały legiony? Gdzie spotkali się Henryk Dąbrowski i Józef Wybicki i jaka jest historia ich przyjaźni? Dlaczego Dąbrowski został oskarżony o zdradę? Jak historia wiąże się z kolejnymi zwrotkami hymnu? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: "Oj, gębo moja" w ramach pasma "Twarzą w Twarz"

Prowadzą: Ernest Bryll, Marcin Styczeń

Data emisji: 26.08.2016

Godzina emisji: 23.10

gs/mc

Czytaj także

Co stało się z ogrodem człowieka poczciwego?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2016 10:07
W audycji "Oj, gębo moja" wraz z Ernestem Bryllem i Marcinem Styczniem zaglądamy do ogrodu ojca literatury polskiej Mikołaja Reja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najsłynniejsze dziecko polskiej poezji: Orszulka Kochanowska

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2016 15:30
Czy Jan Kochanowski pisząc "Treny" pisał tylko o zmarłym dziecku czy także o sobie? Kto w historii literatury inspirował się dziełem Jana z Czarnolasu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Franciszek Karpiński - poezja nie tylko religijna

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2016 15:00
"Kiedy ranne wstają zorze", "Wszystkie nasze dzienne sprawy" czy kolęda "Bóg się rodzi" - teksty tych pieśni, do dziś śpiewanych w kościołach, napisał w epoce Oświecenia ten sam autor - Franciszek Karpiński.
rozwiń zwiń