X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kim był Farys, bohater poematu Adama Mickiewicza?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2016 08:57
- Dziki, szalony i niebywale ciekawy człowiek. Jeden z najciekawszych ludzi epoki. Pisano o nim dużo. Był honorowym księciem bediuńskich szczepów. Sprowadzał konie arabskie do Europy. To jemu zawdzięczamy dzisiejsze stadniny koni arabskich.
Audio
  • Ernest Bryl i Marcin Syczeń o Wacławie Rzewuskim i jego barwnym życiu (Oj,gębo moja/ Jedynka)
Beduin, czasy współczesne
Beduin, czasy współczesneFoto: PAP/EPA/PAVEL WOLBERG

Wacław Rzewuski, pseudonim Emir Tadż el faher Abd-el-Niszan czy ataman Rzewucha urodził się w 1785 roku jako syn przyszłego targowiczaninia i zdrajcy Sewerywna Rzewuskiego, ale też jako wnuk bohatera, hetmana Wacława, który był zesłany w 1767 r. do Kaługi z inicjatywy ambasadora rosyjskiego w Warszawie.

Był nieposkromiony w trwonieniu majątku. Nie przepijał go, ale pieniądze wydawał na swe niezwykłe wizje i fantazje. Był znawcą Wschodu. Znał język arabski i turecki. Rzewuski miał takie szaleństwo romantyczne aby być wolnym Beduinem.

Niezwykle barwne, bujne, wręcz awanturnicze losy życiowe Wacława Rzewuskiego opisali autorzy audycji Ernest Bryll i Marcin Styczeń.

W jaki sposób Rzewuski zainspirował Adama Mickiewicza do napisania poematu "Farys"? Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Oj gębo moja" w paśmie "Twarzą w twarz"

Prowadzą: Ernest BryllMarcin Styczeń

Data emisji: 25.11.2016 r.

Godzina emisji: 23.05

ab/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marcin Styczeń i Ernest Bryll przywołują duchy poetów

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2016 15:28
- W jakiś sposób wszystkich ich poznałem. Potem, kiedy zmarli, przyśnili mi się i napisałem o tym wiersz - mówi współprowadzący audycję Ernest Bryll.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzikie Pola dziś. Polacy w Mołdawii

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 19:20
- Sam wydźwięk słowa "Mołdawia" ma posmak trochę pogranicza, trochę nawet orientalny ze względu na bliskość Turcji i Tatarów, a jednocześnie jest trochę swojski, bo coś nas z Mołdawią łączyło - stwierdził ekspert, Adam Burakowski.
rozwiń zwiń