X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Robert Makłowicz o mieszczańskiej kuchni Krakowa

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2016 13:05
Jedynkowe studio odwiedził dziennikarz, kucharz i promotor polskiej kuchni. Jak sam twierdzi, ma dwa domy - Kraków i bałkańską Dalmację. - Kraków był kiedyś z Dalmacją w jednym państwie i można to traktować jako całość - mówi.
Audio
  • Robert Makłowicz o kuchni Krakowa i Dalmacji (Klimaty Krakowa/Jedynka)
Robert Makłowicz pochodzi z Krakowa, ale przyznaje, że dziś najlepiej czuje się w Dalmacji. Ostatnio wydał książkę z przepisami z tamtego regionu
Robert Makłowicz pochodzi z Krakowa, ale przyznaje, że dziś najlepiej czuje się w Dalmacji. Ostatnio wydał książkę z przepisami z tamtego regionuFoto: PAP/Jan Bogacz

Dla Roberta Makłowicza Kraków jest miastem rodzinnym. - Jak stężenie pyłów nie przekracza 500 proc. normy, to czuję się tu dobrze. Kraków jest miłym miastem, a najmilej jest wtedy, gdy człowieka grzebią - ironizuje Małkowicz. - Krakowska ceremonia pogrzebowa to coś fenomenalnego, to jedna z zaszłości austro-węgierskich - wyjaśnia.

Gość Jedynki opowiada też o tym, dlaczego symbolem smacznego jedzenia nie jest w jego mieście schabowy z ziemniakami. - To kwestia tego, że w Krakowie zachowało się mieszczaństwo. W XIX wieku to właśnie mieszczaństwo i burżuazja stały się spadkobiercami przeszłości i nośnikami nowych trendów w kulturze, także w kuchni. Natomiast generalnie jako Polacy jesteśmy narodem chłopskim udającym szlachtę - przekonuje Robert Makłowicz.

Kucharz opowiada także o przedwojennej biblioteczce, która zachowała się w jego domu i wyjaśnia, jakie przepisy można znaleźć w starych książkach kucharskich. Zaprasza też do przeczytania jego najnowszej publikacji pt. "Dalmacja. Książka kucharska".

***

Tytuł audycji: "Klimaty Krakowa" (pasmo "Twarzą w twarz")

Prowadzi: Maciej Zdziarski

Gość: Robert Makłowicz (kucharz, dziennikarz)

Data emisji: 3.06.2016

Godzina emisji: 23.11

mg/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Owcze sery dostawali już rzymscy legioniści

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2014 22:00
Choć owcze sery są obecne niemal w każdej kuchni Europy, to jedne z najlepszych pochodzą z Hiszpanii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzybowe delicje. Lekkie danie prosto z lasu

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2014 15:00
Najbardziej popularne w polskiej kuchni są grzybki w śmietanie i z cebulą. Jeśli jednak szukacie przepisów na lżejsze potrawy, propozycja Janusza Mizery będzie idealna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Bernacki: Kraków jest zdrojem, z którego wszyscy czerpiemy

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2016 13:00
- Zawsze wtedy, gdy mieliśmy do czynienia z rozkwitem Uniwersytetu - Akademii, mieliśmy też do czynienia z rozkwitem Rzeczypospolitej. Te dwa nurty rozwoju intelektualnego i rozwoju politycznego, instytucjonalnego, gospodarczego są ze sobą nierozerwalnie związane – podkreśla profesor Włodzimierz Bernacki.
rozwiń zwiń