Ks. Jacek Stryczek: w Krakowie wypada być głębokim człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2016 13:50
- Jest pewna grupa osób, które uważają, że jeśli noszą tytuł profesora lub szaty duchowne i mieszkają w Krakowie, to powinny otrzymywać więcej czci, ale to staje się powoli krakowskim folklorem - tak ks. Jacek Stryczek opowiadał o atmosferze panującej w tym mieście.
Audio
  • Ks. Jacek Stryczek o atmosferze Krakowa, swoim podejściu do kapłaństwa i pomaganiu (Klimaty Krakowa/Jedynka)
Ks. Jacek Stryczek
Ks. Jacek StryczekFoto: PAP/Jacek Turczyk

Jednocześnie przyznał, że w Krakowie istnieje genius loci - duch miejsca, który sprawia, że tu "wypada być głębokim człlwiekiem". - Mówię teraz na poważnie. Od 1995 działałem na forum ogólnopolskim, byłem wtedy duszpasterzem akademickim i pracowałem w różnych miejscach w naszym kraju - przekonuje. - W Krakowie spotkałem wielu ludzi, którzy mnie zainspirowali - ks. Tischnera, ks. Życińskiego, ks. Hellera, prof. Stróżewskiego, obecnego biskupa Grzegorza Rysia.

Ks. Jacek Stryczek opowiadał także o swoim niedopasowaniu do świata, powołaniu, "Szlachetnej Paczce" i "katomarksizmie". Odpowiedział też na pytanie, jak inni księża reagowali, kiedy postawił konfesjonał przed galerią handlową i zgłosił pomysł, że mógłby być szefem SLD.

***

Tytuł audycji: "Klimaty Krakowa" (pasmo "Twarzą w twarz")

Prowadzi: Maciej Zdziarski

Gość: ks. Jacek Stryczek (duszpasterz akademicki, duszpasterz ludzi biznesu, prezes Stowarzyszenia Wiosna, twórca "Szlachetnej Paczki")

Data emisji: 10.06.2016

Godzina emisji: 23.11

mg/kul

Czytaj także

Piotr Woyciechowski: nie ma zgody na wypychanie katolików z życia publicznego

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2016 18:05
- Poprzez pedagogikę wstydu i szyderstwa, wymuszenia presji na to, by nie demonstrować swojego przywiązania do wiary, katolików wypycha się z życia publicznego - mówił w Jedynce prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsza komunia. Liczy się duchowość czy prezenty?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2016 12:55
Pierwsza komunia to moment, w którym mieszają się sfery sacrum i profanum, a wiele dzieci czeka wyłącznie na pieniądze i prezenty. - Uwaga skierowana jest na to, jaki zamówić lokal, jakie wybrać stroje i prezenty - mówi psycholog dr Aleksandra Piotrowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Bałchan. Siostra, która pomaga prostytutkom

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2016 12:00
- Ludzie, którzy są porzuceni, którzy w dzieciństwie doświadczali przemocy, jako dorośli zmagają się z bardzo głębokimi ranami - mówi Anna Bałchan ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej, prezes Stowarzyszenia "Po Moc" w Katowicach.
rozwiń zwiń