Czego Kraków zazdrości Warszawie i na odwrót?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 00:40
- Bycie z Krakowa dodaje w warszawskich oczach snobizmu, dodatkowej urody i cyganerii. Jest to rodzaj zazdrości pomieszanej z pewnego rodzaju nostalgią - opowiada w radiowej Jedynce poeta Krzysztof Koehler.
Audio
  • Prof. Krzysztof Koehler opowiada o krakówku, Krakowie z perspektywy Pendolino i Teatrze Starym (Klimaty Krakowa/ Jedynka)
Wzgórze Wawelskie w Krakowie
Wzgórze Wawelskie w KrakowieFoto: Pixabay/DzidekLasek

Prof. Koehler do Krakowa przyjechał na studia z Zabrza. Miał stancję w starej kamienicy na ulicy Wygoda, tuż u podnóża Wawelu, dzięki czemu mógł znakomicie chłonąć atmosferę tego miasta. - Było to intensywne doświadczenie czegoś, co można nazwać namacalnością historii i tradycji; wydaje mi się, że każdego wrażliwego człowieka musiało to oszałamiać i dawać niesamowity asumpt do rzetelności, poczucia ciągłości historycznej - opowiada gość Jedynki.

W programie mówiliśmy o krakówku, twórczej niezgodzie na kształt świata, związku Marcina Świetlickiego z Krakowem i środowisku Brulionu. Wyjaśniliśmy również, w jaki sposób Teatr Stary "drażni filistra" i jaki związek z tym ma Jan Klata.

***

Tytuł audycji: "Klimaty Krakowa" w ramach pasma "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Maciej Zdziarski

Gość: prof. Krzysztof Koehler (poeta, eseista, powieściopisarz, zastępca dyrektora Instytutu Książki, profesor Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)

Data emisji: 8.07.2016

Godzina emisji: 23.08

sm/pg

Czytaj także

Prof. Bernacki: Kraków jest zdrojem, z którego wszyscy czerpiemy

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2016 13:00
- Zawsze wtedy, gdy mieliśmy do czynienia z rozkwitem Uniwersytetu - Akademii, mieliśmy też do czynienia z rozkwitem Rzeczypospolitej. Te dwa nurty rozwoju intelektualnego i rozwoju politycznego, instytucjonalnego, gospodarczego są ze sobą nierozerwalnie związane – podkreśla profesor Włodzimierz Bernacki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robert Makłowicz o mieszczańskiej kuchni Krakowa

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2016 13:05
Jedynkowe studio odwiedził dziennikarz, kucharz i promotor polskiej kuchni. Jak sam twierdzi, ma dwa domy - Kraków i bałkańską Dalmację. - Kraków był kiedyś z Dalmacją w jednym państwie i można to traktować jako całość - mówi.
rozwiń zwiń