Elitarny Kraków otwiera się na innowacyjność

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2016 09:33
- Pół żartem mówiąc, jeśli chcesz uznać się za krakowianina, musisz albo od pięciu pokoleń zamieszkiwać w obrębie drugiej obwodnicy albo mieć rodzinny grobowiec na Rakowicach - stwierdziła Jadwiga Emilewicz.
Audio
  • Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz o Krakowie, w którym prężnie rozwijają się firmy technologiczne oraz o przemianie Nowej Huty (Klimaty Krakowa/Jedynka)
Na krakowskim Zabłociu powstają nowoczesne parki technologiczne. Zakładają je absolwenci uczelni krakowskich. Na zdjęciu drukarka 3D
Na krakowskim Zabłociu powstają nowoczesne parki technologiczne. Zakładają je absolwenci uczelni krakowskich. Na zdjęciu drukarka 3DFoto: pixabay/domena publiczna

Nasz gość - wiceminister rozwoju, nie zgodziła się z tą powierzchowną opinią. - Z jednej strony elity krakowskie wydają się zamknięte, z drugiej zaś powojenna historia Krakowa temu zaprzacza. Przypominam, że obecny prezydent Krakowa przyjechał z Sosnowca - dodała.

Jadwiga Emilewicz stwierdziła, że są pewne ścieżki skrócenia dystansu do krakowskich elit. Jedną z tych ścieżek jest Uniwersytet Jagielloński.

W opinii wiceminister, Kraków jest dziś miastem dwóch prędkości. - Jest prędkość wyznaczana przez tradycyjne środowisko artystyczne, zbierające się koło południa w kawiarniach na rynku, oraz druga, którą tworzą studenci i absolwenci krakowskich uczelni. Miasto przyciąga niezwykle wielu młodych ludzi i to oni stają się kołem napędowym gospodarki w mieście, tworzą nowy Kraków - zauważyła wiceminister.

- Młodzi ludzie zakładają własne spółki technologiczne, głównie informatyczne. Firmy te zlokalizowane są przeważnie na Zabłociu. Na przykład jest tam firma, która przoduje w produkcji drukarek 3D - informowała Jadwiga Emilewicz.

W audycji także o specyfice Nowej Huty, kiedyś robotniczej, szarej, a dziś odmienionej, zielonej, tętniącej życiem dzielnicy Krakowa. Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji:  "Klimaty Krakowa" w cyklu "Twarzą w Twarz"

Prowadzi: Maciej Zdziarski

Gość: Jadwiga Emilewicz (wiceminister rozwoju, współtwórczyni muzeum PRL, była związana z Ośrodkiem Myśli Politycznej i z Klubem Jagiellonskim)

Data emisji: 22.07.2016

Godzina emisji: 23.10

ab/mg


Czytaj także

Unikatowa polska moda w PRL

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2015 17:00
- Wyjątkowość Polek wynikała z faktu, że trzeba było mocno pomyśleć, zanim coś się założyło czy kupiło - mówiła w Dwójce Joanna Regina Kowalska, kuratorka wystawy "Modna i już! Moda w PRL" w Muzeum Narodowym w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artysta Robert Kasprzycki o swoim Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2016 13:44
- Każdy narzuca na tę siatkę znaczeniową, mityczną Krakowa swoje siatki. Kraków jest fantastycznym miejscem jako nośnik tego, co ty sobie o nim wyobrazisz - stwierdził Robert Kasprzycki.
rozwiń zwiń