Jacy są najlepsi krakowscy aktorzy?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2016 11:33
- Krakowski aktor jest emocjonalny, romantyczny. W wielkich przedstawieniach romantycznego dramatu: "Dziadach", "Wyzwoleniu" czy "Życiu snem" Calderona dały o sobie znać wielka emocjonalność, wielka wyrazistość, wielka miłość, nie tylko siebie, publiczności, ale i historii - ocenia Wojciech Markiewicz, reżyser teatralny.
Audio
  • Jacy są najlepsi krakowscy aktorzy? (Klimaty Krakowa/Jedynka)
Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej. Dramat Adama Mickiewicza pt. Dziady w reżyserii Konrada Swinarskiego. Jednym z zabiegów inscenizacyjnych było połączenie sceny z widownią poprzez budowę specjalnego pomostu
Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej. Dramat Adama Mickiewicza pt. "Dziady" w reżyserii Konrada Swinarskiego. Jednym z zabiegów inscenizacyjnych było połączenie sceny z widownią poprzez budowę specjalnego pomostuFoto: PAP/Andrzej Piotrowski

Jak mówi gość Macieja Zdziarskiego, krakowscy aktorzy noszą w sobie też pewną sprzeczność. - Klasycznym przykładem byłby Janek Frycz, uczeń Anny Polony, absolwent szkoły krakowskiej z 1978 roku. Ma wielką siłę wewnętrzną, ale najlepiej udawały mu się role nieudaczników, desperatów i neurotyków - mówi Wojciech Markiewicz. Jak podkreśla, tę sprzeczność doskonale uwidoczniła rola Jana Frycza w filmie "Pornografia" Jana Jakuba Kolskiego. - Innym aktorem, który może być doskonałym przykładem tej pewnej sprzeczności aktorów krakowskich, jest Krzysztof Globisz - dodaje gość "Klimatów Krakowa". 

Czytaj i słuchaj także >>
Kraków Wawel FREE_1200_660.jpg
Czego Kraków zazdrości Warszawie i na odwrót?

Jak zauważył Maciej Zdziarski, między aktorami a radiem wytwarza się rodzaj niezwykłej chemii. - Polega to na niezwykłej wyrazistości, na identyfikacji przez głos, nie ma lepszej identyfikacji. W szkole teatralnej jest przedmiot uczący ich wyrazistości, kiedy nie ma publiczności - mówi Wojciech Markiewicz.

Czy krakowskie i warszawskie życie teatralne się przenikają? Kiedy Teatr Narodowy w Warszawie został przejęty przez "ekipę krakowską"? Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Tytuł audycji: "Klimaty Krakowa" z cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Maciej Zdziarski

Gość: Wojciech Markiewicz (reżyser teatralny, dyrektor naczelny i artystyczny w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie)

Data emisji: 19.08.2016

Godzina emisji: 23.13

gs/jp

Czytaj także

Czego Kraków zazdrości Warszawie i na odwrót?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 00:40
- Bycie z Krakowa dodaje w warszawskich oczach snobizmu, dodatkowej urody i cyganerii. Jest to rodzaj zazdrości pomieszanej z pewnego rodzaju nostalgią - opowiada w radiowej Jedynce poeta Krzysztof Koehler.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elitarny Kraków otwiera się na innowacyjność

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2016 09:33
- Pół żartem mówiąc, jeśli chcesz uznać się za krakowianina, musisz albo od pięciu pokoleń zamieszkiwać w obrębie drugiej obwodnicy albo mieć rodzinny grobowiec na Rakowicach - stwierdziła Jadwiga Emilewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Wójcicki - krakus z dziada pradziada

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2016 14:47
- Kraków jest mi bardzo bliski. Gdzie tylko mogę, tam go promuję, a często nawet – na zasadzie takiej trochę przekory – mocno kultywuję tę świętą wojnę Krakowa z Warszawą. Na koncertach opowiadam te wszystkie anegdoty i dowcipy, biorąc to w duży cudzysłów - mówi aktor.
rozwiń zwiń