Prezydent Łotwy: musimy być gotowi na każdy scenariusz

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2016 16:15
- Największym wyzwaniem, tak dla Łotwy, jak i całej Europy, jest niestabilność na obszarze wschodniego i południowego sąsiedztwa wywołana sprawami bezpieczeństwa i migracjami – mówi w specjalnym wywiadzie dla Polskiego Radia prezydent Łotwy Raimonds Vējonis.
Audio
  • Bezpieczeństwo Łotwy w kontekście sytuacji geopolitycznej (Więcej niż świat/Jedynka)
Raimonds Vjonis
Raimonds VējonisFoto: Saeima/Wikimedia Commons/CC

- Łotwa sama nie może się mierzyć z tymi wyzwaniami, dlatego potrzebuje wsparcia ze strony NATO i Unii Europejskiej – podkreśla prezydent.

Vējonis uważa, że lipcowy szczyt NATO w Warszawie jest ważny jako miejsce podjęcia dalszych decyzji związanych z polityką odstraszania Rosji. Polityk zaznacza, że dla jego kraju istotne jest też kontynuowanie polityki samoobrony przed Rosją "ponieważ musimy być przygotowani na każdy scenariusz".

Prezydent zapewnia, że podczas szczytu Łotwa i Polska będą ze sobą współpracować, bo "w obecnej chwili kraje bałtyckie i Polska, w wielu sprawach podzielają te same opinie na temat bezpieczeństwa i wyzwań w sferze obronności w naszym regionie".

Vējonis podkreśla, że propozycje przedstawiane przez Warszawę przed szczytem są bardzo ważne dla wszystkich trzech krajów bałtyckich. - Polska lepiej i wnikliwiej ocenia sytuacje niż inne kraje w regionie – zauważa prezydent i dodaje, że "to pomaga przebić się z racjami Łotwy i wzmocnić bezpieczeństwo w regionie".

Prezydent Łotwy ocenił także m.in. agresywne działania Rosji nad Bałtykiem i sytuację mniejszości rosyjskiej w jego kraju.

Fot. Polskie Radio

***

Tytuł audycji: "Więcej niż Świat"

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: Raimonds Vējonis (prezydent Łotwy), Michał Potocki ("Dziennik Gazeta Prawna")

Data emisji: 15.05.2016

Godzina emisji: 14.11

Audycja "Więcej niż Świat" to wspólne przedsięwzięcie Programu 1 Polskiego Radia i "Dziennika Gazety Prawnej". W programie rozmawiamy z ludźmi, którzy mają wpływ na losy świata, sami aktywnie uczestniczyli w procesach kształtujących Europę, byli świadkami historii. Wywiad wyemitowany w radiu w niedzielę, w poniedziałek opublikowany będzie w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

iz/kk

Czytaj także

Rosyjskie zagrożenie w rejonie Bałtyku. Szczyt USA-kraje nordyckie

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2016 21:10
USA oraz Islandia, Norwegia, Dania, Finlandia i Szwecja skrytykowały agresywną postawę militarną Rosji w regionie Morza Bałtyckiego. Okazją było spotkanie prezydenta Baracka Obamy z przywódcami pięciu krajów nordyckich w Białym Domu.
rozwiń zwiń