Jens Stoltenberg: szczyt NATO w Warszawie będzie przełomowy

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2016 16:35
- NATO podejmie tu kluczowe decyzje, o tym jak dostosować się do nowej sytuacji pełnej wyzwań w dziedzinie bezpieczeństwa, włączając w to agresywną politykę Rosji - powiedział Jens Stoltenberg.
Audio
  • Jens Stoltenberg o planach NATO (Więcej niż świat/Jedynka)
Jens Stoltenberg
Jens StoltenbergFoto: flickr/EU2016 NL/CC BY 2.0

Sekretarz generalny NATO poinformował, że zdecydowano już o zwiększeniu obecności wojskowej NATO we wschodniej części Europy, a na szczycie w Warszawie mają zapaść ostateczne decyzje. Podkreślił, że będą to siły międzynarodowe, co wyśle sygnał, że atak na jeden kraj będzie atakiem na całe NATO.

- Niektórzy sojusznicy: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Niemcy już zadeklarowali, że będą w czołówce krajów wzmacniających te siły - powiedział Stoltenberg i przypomniał, że USA podwoiły już przeznaczone na ten cel środki. Zwrócił też uwagę, że NATO znacznie wzmocniło gotowość wojsk do reakcji na zagrożenie i 30 tys. żołnierzy może być przerzucona do każdego miejsca na świecie w bardzo krótkim czasie.

Sekretarz NATO zaznaczył, że jest to element strategii obronnej i odstraszania i nie oznacza żadnego prowokowania konfliktu. Dodał, że strategia ta sprawdza się już od prawie 70 lat. Przyznał jednak, że obecne działania Rosji wymagają stanowczej odpowiedzi Sojuszu Północnoatlantyckiego. - Obserwujemy jak Rosja inwestuje w siły zbrojne i z ich pomocą pokazuje światu, że może zmieniać granice w Europie - powiedział Stoltenberg.

Ile wojsk NATO zamierza wysłać w nasz region? Czy to wystarczy, by odeprzeć ewentualną rosyjską inwazję? Jak Sojusz zamierza reagować na prowokacyjne zachowania rosyjskich pilotów? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy i komentarzy zaproszonych gości. 

***

Tytuł audycji: Więcej niż świat

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Goście: Jens Stoltenberg (sekretarz generalny NATO), Beata Płomecka (korespondent PR), Michał Potocki (Dziennik Gazeta Prawna), Jacek Bartosiak (Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego)

Data emisji: 22.05.2016

Godzina emisji: 14.11


Audycja "Więcej niż Świat" to wspólne przedsięwzięcie Programu 1 Polskiego Radia i "Dziennika Gazety Prawnej". W programie rozmawiamy z ludźmi, którzy mają wpływ na losy świata, sami aktywnie uczestniczyli w procesach kształtujących Europę, byli świadkami historii. Wywiad wyemitowany w radiu w niedzielę, w poniedziałek opublikowany będzie w "Dzienniku Gazecie Prawnej".


fc/mg

Czytaj także

Antoni Macierewicz: polski punkt widzenia podzielany w NATO

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2016 17:25
Minister obrony narodowej oczekuje, że rezultaty lipcowego szczytu NATO w Warszawie będą zgodne z polskimi postulatami.
rozwiń zwiń