Jaume Cabré: Polacy czytają więcej od Katalończyków

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2016 18:07
- To jedna z zasadniczych różnic między oboma narodami. Na obronę Katalończyków powiem, że chociaż czytają mało, to i tak więcej niż Hiszpanie - mówi w radiowej Jedynce pisarz Jaume Cabré.
Audio
  • Jaume Cabré o swojej twórczości, polsko-katalońskich podobieństwach i różnicach oraz nieco histerycznym kibicowaniu FC Barcelonie (Więcej niż świat/Jedynka)
W maju Jaume Cabr był gościem Międzynarodowego Festiwalu Literatury Apostrof w Warszawie
W maju Jaume Cabré był gościem Międzynarodowego Festiwalu Literatury Apostrof w WarszawieFoto: Leszek Szymański/PAP

Ten najbardziej znany współcześnie kataloński autor stał się w Polsce bardzo popularny w 2013 roku po wydaniu książki "Wyznaję". Jego pozycję w naszym kraju ugruntowały dwie inne powieści: "Jaśnie Pan" (2015) i "Cień eunucha" (2016). - Zdaję sobie sprawę, że niektóre strategie stosowane przeze mnie w książkach mogą wydać się skomplikowane. Adresuję je do czytelnika, który potrafi znaleźć w nich przyjemność. Znajduję takich czytelników na całym świecie, ale przypadek Polski rzeczywiście robi ogromne wrażenie. Bardzo mnie to wzrusza - podkreśla Jaume Cabré.

Oprócz wspomnianych już różnic między Polakami i Katalończykami gość Jedynki zauważa również pewne pokrewieństwa. - Np. polska historia kojarzy mi się z tą katalońską, bo Polska musiała walczyć o swoją niepodległość z dużym wysiłkiem. Także w Katalonii dążenie do niepodległości nie jest rzeczą prostą, ale mam nadzieję, że efekt będzie równie pozytywny, jak w Polsce - tłumaczy pisarz.

Przy pisaniu której książki Jaumemu Cabré pomógł Andrzej Wajda, jak często gra on na skrzypcach, dlaczego trudno pisało mu się książki dla swoich wnuków i co mu daje kibicowanie FC Barcelonie, dowiesz się z nagrania.

Audycja "Więcej niż świat" to wspólne przedsięwzięcie Programu 1 Polskiego Radia i "Dziennika Gazety Prawnej". W programie rozmawiamy z ludźmi, którzy mają wpływ na losy świata, sami aktywnie uczestniczyli w procesach kształtujących Europę, byli świadkami historii. Wywiad wyemitowany w radiu w niedzielę, w poniedziałek opublikowany będzie w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

***

Tytuł audycji: Więcej niż świat

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: Jaume Cabré (pisarz), Ewa Wysocka (korespondentka Polskiego Radia w Hiszpanii, autorka książki ("Barcelona. Stolica Polski")

Data emisji: 5.06.2016

Godzina emisji: 14.09

pg/mc

Czytaj także

Dlaczego Katalończycy lubią Polskę i Polaków?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2016 11:08
- Jest takie miejsce w Europie, i jest to Katalonia, w którym kochają nas za to, że jesteśmy Polakami. Co więcej, gdzie na mieszkańców tego regionu, Katalończyków mówią Polacy, a Barcelonę nazywają stolicą Polski – mówiła Ewa Wysocka.
rozwiń zwiń