X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Laureat Nagrody Pulitzera o roli Kościuszki w historii USA

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2016 16:30
Alex Storożyński, dziennikarz, laureat prestiżowej Nagrody Pulitzera i prezes Fundacji Kościuszkowskiej od lat bada życie Tadeusza Kościuszki. - Odkryłem wiele nowych rzeczy na jego temat - mówi.
Audio
  • Alex Storożyński i prof. Bodan Szklarski o roli Tadeusza Kościuszki w historii Stanów Zjednoczonych (Więcej niż świat/Jedynka)
Bitwa pod Racławicami. Tadeusz Kościuszko na obrazie Jana Matejki
Bitwa pod Racławicami. Tadeusz Kościuszko na obrazie Jana MatejkiFoto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna/CC-PD-Mark

Dziennikarz przyznaje, że czytał książki historyczne o Kościuszce, ale ważniejsze były dla niego autentyczne dokumenty z tamtej epoki. - Wiele informacji znalazłem w pamiętnikach ludzi, którzy go znali. Jego sekretarz w Paryżu opowiadał, jak Kościuszko przyjechał do Filadelfii i chciał zdawać egzamin wojskowy. A Benjamin Franklin śmieje się i mówi: "jesteśmy krajem handlowców i farmerów, nie mamy takiego egzaminu". Kościuszko zdał więc egzamin z geometrii, a Franklin mówi: "dobrze, to ty budujesz forty" - mówi Alex Storożyński.

Wyjaśnia też, jak Kościuszko znalazł się w Stanach Zjednoczonych i co miała z tym wspólnego pewna piękna kobieta. Odpowiada również na pytanie, dlaczego ten wielki Polak nazywany jest pierwszym feministą w historii i wyjaśnia, jak Kościuszko traktował niewolników i Indian. Rozmówca Agaty Kasprolewicz opowiada także o swoich polskich korzeniach, poszukiwaniu rodzinnego domu na Kresach oraz ojcu i dziadku, którzy walczyli w II wojnie światowej.

Rozmowę komentuje amerykanista prof. Bohdan Szklarski.

Audycja "Więcej niż świat" to wspólne przedsięwzięcie Programu 1 Polskiego Radia i "Dziennika Gazety Prawnej". W programie rozmawiamy z ludźmi, którzy mają wpływ na losy świata, sami aktywnie uczestniczyli w procesach kształtujących Europę, byli świadkami historii. Wywiad wyemitowany w radiu w niedzielę, w poniedziałek opublikowany będzie w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

***

Tytuł audycji: "Więcej niż świat"

Prowadzi: Magdalena Skajewska

Rozmawiała: Agata Kasprolewicz

Goście: Alex Storożyński (dziennikarz, prezes Fundacji Kościuszkowskiej), prof. Bohdan Szklarski (amerykanista, UW, Collegium Civitas)

Data emisji: 12.06.2016

Godzina emisji: 14.11

mg/fbi


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Film dokumentalny o Tadeuszu Kościuszce w amerykańskiej telewizji

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2015 11:20
W sobotę w nowojorskiej telewizji regionalnej zostanie wyświetlony film Alexa Strożyńskiego "Kościuszko: człowiek, który wyprzedził swoje czasy" ("Kosciuszko: A Man Before his Time").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Henryk Sienkiewicz "podbijał" Amerykę

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2016 15:00
Henryk Sienkiewicz, kojarzony głównie z wielkimi powieściami "ku pokrzepieniu serc", pisywał także reportaże. W "Kulturalnej Jedynce" przywołujemy audycję z 1986 roku na temat sienkiewiczowskich "Listów z podróży do Ameryki".
rozwiń zwiń