Laureat Nagrody Pulitzera o roli Kościuszki w historii USA

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2016 16:30
Alex Storożyński, dziennikarz, laureat prestiżowej Nagrody Pulitzera i prezes Fundacji Kościuszkowskiej od lat bada życie Tadeusza Kościuszki. - Odkryłem wiele nowych rzeczy na jego temat - mówi.
Audio
  • Alex Storożyński i prof. Bodan Szklarski o roli Tadeusza Kościuszki w historii Stanów Zjednoczonych (Więcej niż świat/Jedynka)
Bitwa pod Racławicami. Tadeusz Kościuszko na obrazie Jana Matejki
Bitwa pod Racławicami. Tadeusz Kościuszko na obrazie Jana MatejkiFoto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna/CC-PD-Mark

Dziennikarz przyznaje, że czytał książki historyczne o Kościuszce, ale ważniejsze były dla niego autentyczne dokumenty z tamtej epoki. - Wiele informacji znalazłem w pamiętnikach ludzi, którzy go znali. Jego sekretarz w Paryżu opowiadał, jak Kościuszko przyjechał do Filadelfii i chciał zdawać egzamin wojskowy. A Benjamin Franklin śmieje się i mówi: "jesteśmy krajem handlowców i farmerów, nie mamy takiego egzaminu". Kościuszko zdał więc egzamin z geometrii, a Franklin mówi: "dobrze, to ty budujesz forty" - mówi Alex Storożyński.

Wyjaśnia też, jak Kościuszko znalazł się w Stanach Zjednoczonych i co miała z tym wspólnego pewna piękna kobieta. Odpowiada również na pytanie, dlaczego ten wielki Polak nazywany jest pierwszym feministą w historii i wyjaśnia, jak Kościuszko traktował niewolników i Indian. Rozmówca Agaty Kasprolewicz opowiada także o swoich polskich korzeniach, poszukiwaniu rodzinnego domu na Kresach oraz ojcu i dziadku, którzy walczyli w II wojnie światowej.

Rozmowę komentuje amerykanista prof. Bohdan Szklarski.

Audycja "Więcej niż świat" to wspólne przedsięwzięcie Programu 1 Polskiego Radia i "Dziennika Gazety Prawnej". W programie rozmawiamy z ludźmi, którzy mają wpływ na losy świata, sami aktywnie uczestniczyli w procesach kształtujących Europę, byli świadkami historii. Wywiad wyemitowany w radiu w niedzielę, w poniedziałek opublikowany będzie w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

***

Tytuł audycji: "Więcej niż świat"

Prowadzi: Magdalena Skajewska

Rozmawiała: Agata Kasprolewicz

Goście: Alex Storożyński (dziennikarz, prezes Fundacji Kościuszkowskiej), prof. Bohdan Szklarski (amerykanista, UW, Collegium Civitas)

Data emisji: 12.06.2016

Godzina emisji: 14.11

mg/fbi


Czytaj także

Film dokumentalny o Tadeuszu Kościuszce w amerykańskiej telewizji

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2015 11:20
W sobotę w nowojorskiej telewizji regionalnej zostanie wyświetlony film Alexa Strożyńskiego "Kościuszko: człowiek, który wyprzedził swoje czasy" ("Kosciuszko: A Man Before his Time").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Henryk Sienkiewicz "podbijał" Amerykę

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2016 15:00
Henryk Sienkiewicz, kojarzony głównie z wielkimi powieściami "ku pokrzepieniu serc", pisywał także reportaże. W "Kulturalnej Jedynce" przywołujemy audycję z 1986 roku na temat sienkiewiczowskich "Listów z podróży do Ameryki".
rozwiń zwiń