Boris Akunin: najbardziej interesuje mnie historia państwa rosyjskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2016 15:30
Pisarz tworzy obecnie dziesięciotomową historię Rosji. -  To cykl dla ludzi, którzy nie interesują się historią. Próba opowiedzenia następujących po sobie faktów z dziejów Rosji i ustalenia, co jest mitem, bajką, propagandą, a co zdarzyło się naprawdę. Chcę złowić w tym sens, znaleźć odpowiedź, czym jest rosyjskie państwo, dlaczego dziś jest jakie jest – mówił Boris Akunin.
Audio
  • Boris Akunin: najbardziej mnie interesuje historia państwa rosyjskiego (Więcej niż świat/Jedynka)
W audycji Boris Akunin zdradził także czy autor powinien podążać za oczekiwaniami czytelników...
W audycji Boris Akunin zdradził także czy autor powinien podążać za oczekiwaniami czytelników... Foto: PAP/Jacek Turczyk

Z serii ukazały się już 3 tomy. Kolejny będzie dotyczył XVIII wieku, stosunków z Polską i sprawy Ukrainy. - Dlatego myślę, że gdy książka się ukaże, będę miał problemy z patriotami z Rosji i Ukrainy. Staram się nie być po żadnej ze stron, być obiektywnym, a to zazwyczaj nie podoba się nikomu – przyznaje Borys Akunin.


Słuchaj także >>>
Sergiej Kowaliow PAP 1200.jpg
Siergiej Kowaliow: Związek Radziecki był lepszy od współczesnej Rosji

Pisarz nie kryje, że jest już zmęczony swoim najbardziej popularnym bohaterem - Erastem Fandorinem. Na rynku ukaże się już tylko jedna książka opowiadająca o jego losach. Na kanwie jednej z wcześniejszych powieści "Radcy Stanu" powstał film. Obraz wywołał silne spory między twórcami z powodu odstępstw w stosunku do książki. - Ale wciąż jest to historia kraju znajdującego się w bardzo trudnym momencie, gdzie służby specjalne dokonują zbrodni. Bohater, generał carskiej Rosji, jest przestępcą. To człowiek silny, wyrazisty, ale człowiek zły. Chodzi w tej opowieści o wieczny problem Rosji, o którym mówi też Fandorin. W tym kraju zawsze okazuje się, że po stronie dobra walczą źli ludzie, zaś po stronie zła walczą często ludzie szlachetni. Wszystko jest tu pomieszane – ocenia pisarz.

Rozmówca Pawła Reszki wyjechał z Rosji i nie ukrywa, że z niepokojem śledzi sytuację w kraju. - Nie podoba mi się to, co propaganda zrobiła z moimi rodakami, to, jak im wyprała mózgi. Nie mogę temu przeciwdziałać. Polityka w Rosji nie istnieje, opozycja została zgnieciona. Kraj zmienił się państwo policyjne. Co ja mogę zmienić? Mogę pisać książki – mówi.

Jaka przyszłość według Borisa Akunina czeka Rosję? Jakie będą skutki przebudzenia jej społeczeństwa? Pisarz, który naprawdę nazywa się Grigorij Szałwowicz Czchartiszwili opowiadał także o swoich pozostałych pseudonimach (używając jednego z nich tworzy nawet literaturę kobiecą), a także zdradził kiedy wpisuje w wyszukiwarkę "Uwielbiam Akunina". Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. 

W audycji słuchacze Jedynki jako pierwsi usłyszeli fragmenty najnowszej książki Borysa Akunina, której wydanie w Polsce planowane jest na październik.

*** 

Tytuł audycji: Więcej niż świat

Prowadzi: Michał Strzałkowski

Wywiad przeprowdził: Paweł Reszka

Goście: Boris Akunin (pisarz, tłumacz literatury japońskiej), Michał Potocki (Dziennik Gazeta Prawna), 

Data emisji: 19.06.2016

Godzina emisji: 14.11

Audycja "Więcej niż Świat" to wspólne przedsięwzięcie Programu 1 Polskiego Radia i "Dziennika Gazety Prawnej". W programie rozmawiamy z ludźmi, którzy mają wpływ na losy świata, sami aktywnie uczestniczyli w procesach kształtujących Europę, byli świadkami historii. Wywiad wyemitowany w radiu w niedzielę, w poniedziałek opublikowany będzie w "Dzienniku Gazecie Prawnej".


gs/mc

Czytaj także

Jens Stoltenberg: szczyt NATO w Warszawie będzie przełomowy

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2016 16:35
- NATO podejmie tu kluczowe decyzje, o tym jak dostosować się do nowej sytuacji pełnej wyzwań w dziedzinie bezpieczeństwa, włączając w to agresywną politykę Rosji - powiedział Jens Stoltenberg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaume Cabré: Polacy czytają więcej od Katalończyków

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2016 18:07
- To jedna z zasadniczych różnic między oboma narodami. Na obronę Katalończyków powiem, że chociaż czytają mało, to i tak więcej niż Hiszpanie - mówi w radiowej Jedynce pisarz Jaume Cabré.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Laureat Nagrody Pulitzera o roli Kościuszki w historii USA

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2016 16:30
Alex Storożyński, dziennikarz, laureat prestiżowej Nagrody Pulitzera i prezes Fundacji Kościuszkowskiej od lat bada życie Tadeusza Kościuszki. - Odkryłem wiele nowych rzeczy na jego temat - mówi.
rozwiń zwiń