X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sprzeczne informacje o śmierci prezydenta Uzbekistanu. "Trwa zakulisowa walka"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2016 18:00
Tłumacząc się błędem technicznym rosyjska agencja Interfax wycofała w piątek nadaną wcześniej depeszę informującą o śmierci prezydenta Uzbekistanu Isłama Karimowa, który w sobotę, 27 sierpnia, doznał udaru mózgu. Za Interfaksem wiadomość podały agencje światowe.
Audio
  • Konrad Zasztowt o sytuacji w Uzbekistanie (Więcej świata/Jedynka)
Stanowisko prezydenta niepodległego kraju Isłam Karimow sprawował od 29 grudnia 1991 roku
Stanowisko prezydenta niepodległego kraju Isłam Karimow sprawował od 29 grudnia 1991 rokuFoto: PAP/EPA/HARISH TYAGI

Zdaniem gościa audycji "Więcej świata" Konrada Zasztowta z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, to zamieszanie jest odbiciem tego, co się dzieje w gabinetach różnych ministerstw w Taszkencie, gdzie trwa zakulisowa walka o to, kto przejmie władzę. - To jest sytuacja bez precedensu dla tej republiki, która ćwierć wieku przeżyła pod kierownictwem jednego człowieka - wskazał.

Jak zwrócił uwagę gość Jedynki, nie wiadomo, jak się teraz sprawy potoczą. Nie ma wyznaczonego następcy. Karimow ma same córki, a w społeczeństwie patriarchalnym, jakim jest Uzbekistan, raczej żadna z nich nie stanie u steru rządów. - Mówi się o obecnym premierze, wicepremierze i szefie służby bezpieczeństwa jako potencjalnych kandydatach na nowego przywódcę - wymienił.

- Jeśli nie dojdzie do konsensusu pomiędzy najważniejszymi politykami, może dojść do destabilizacji, co zagroziłoby stabilności w całym regionie Azji centralnej. Uzbekistan jest kluczowym krajem, zaporą wobec islamistycznych ugrupowań działających na terenie Afganistanu - wyjaśnił Zasztowt.

W magazynie mówiliśmy tez o Ukrainie, która 25 lat temu przestała być republiką sowiecką, stała się niepodległym państwem, ale cały czas jest w orbicie władców z Moskwy. Teraz, od 2013 roku, po Majdanie Godności, rewolucji w imię integracji ze Wspólnotą, pytamy, ile Europy udało się przemycić Ukraińcom. Naszym gościem był wieloletni korespondent Polskiego Radia z Kijowa.

W audycji można wysłuchać także relacji z ośrodka pomocy dla rodzin przesiedlonych z terenów opanowanych przez separatystów na wschodzie kraju prowadzonego przez ukraiński Caritas przy wsparciu polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

"My się zastanawiamy: wejdą, czy nie wejdą" - w "Więcej świata" porozmawialiśmy także o tym, jak wygląda życie w obwodzie chersońskim sąsiadującym z zaanektowanym przez Rosję Półwyspem Krymskim.

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadzi: Michał Żakowski

Gość: Piotr Pogorzelski (wieloletni korespondent Polskiego Radia z Kijowa), Konrad Zasztowt (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 2.09.2016

Godzina emisji: 18.11

kk/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Reuters: prezydent Uzbekistanu nie żyje. Walczył z islamistami i dusił opozycję

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2016 13:42
Islam Karimow nie żyje - podaje Reuters. Prezydent Uzbekistanu był autorytarnym władcą. Dzięki zręcznej dyplomatycznej grze uniknął zupełnej izolacji, utrzymał relacje z Rosją, Chinami i Zachodem. Skutecznie walczył z terroryzmem islamskim - ocenia agencja Reutera. Oskarżany był o łamanie praw człowieka, duszenie mediów, opozycji, w kraju praktykowane były tortury.
rozwiń zwiń