Sprzeczne informacje o śmierci prezydenta Uzbekistanu. "Trwa zakulisowa walka"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2016 18:00
Tłumacząc się błędem technicznym rosyjska agencja Interfax wycofała w piątek nadaną wcześniej depeszę informującą o śmierci prezydenta Uzbekistanu Isłama Karimowa, który w sobotę, 27 sierpnia, doznał udaru mózgu. Za Interfaksem wiadomość podały agencje światowe.
Audio
  • Konrad Zasztowt o sytuacji w Uzbekistanie (Więcej świata/Jedynka)
Stanowisko prezydenta niepodległego kraju Isłam Karimow sprawował od 29 grudnia 1991 roku
Stanowisko prezydenta niepodległego kraju Isłam Karimow sprawował od 29 grudnia 1991 rokuFoto: PAP/EPA/HARISH TYAGI

Zdaniem gościa audycji "Więcej świata" Konrada Zasztowta z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, to zamieszanie jest odbiciem tego, co się dzieje w gabinetach różnych ministerstw w Taszkencie, gdzie trwa zakulisowa walka o to, kto przejmie władzę. - To jest sytuacja bez precedensu dla tej republiki, która ćwierć wieku przeżyła pod kierownictwem jednego człowieka - wskazał.

Jak zwrócił uwagę gość Jedynki, nie wiadomo, jak się teraz sprawy potoczą. Nie ma wyznaczonego następcy. Karimow ma same córki, a w społeczeństwie patriarchalnym, jakim jest Uzbekistan, raczej żadna z nich nie stanie u steru rządów. - Mówi się o obecnym premierze, wicepremierze i szefie służby bezpieczeństwa jako potencjalnych kandydatach na nowego przywódcę - wymienił.

- Jeśli nie dojdzie do konsensusu pomiędzy najważniejszymi politykami, może dojść do destabilizacji, co zagroziłoby stabilności w całym regionie Azji centralnej. Uzbekistan jest kluczowym krajem, zaporą wobec islamistycznych ugrupowań działających na terenie Afganistanu - wyjaśnił Zasztowt.

W magazynie mówiliśmy tez o Ukrainie, która 25 lat temu przestała być republiką sowiecką, stała się niepodległym państwem, ale cały czas jest w orbicie władców z Moskwy. Teraz, od 2013 roku, po Majdanie Godności, rewolucji w imię integracji ze Wspólnotą, pytamy, ile Europy udało się przemycić Ukraińcom. Naszym gościem był wieloletni korespondent Polskiego Radia z Kijowa.

W audycji można wysłuchać także relacji z ośrodka pomocy dla rodzin przesiedlonych z terenów opanowanych przez separatystów na wschodzie kraju prowadzonego przez ukraiński Caritas przy wsparciu polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

"My się zastanawiamy: wejdą, czy nie wejdą" - w "Więcej świata" porozmawialiśmy także o tym, jak wygląda życie w obwodzie chersońskim sąsiadującym z zaanektowanym przez Rosję Półwyspem Krymskim.

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadzi: Michał Żakowski

Gość: Piotr Pogorzelski (wieloletni korespondent Polskiego Radia z Kijowa), Konrad Zasztowt (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 2.09.2016

Godzina emisji: 18.11

kk/ab

Czytaj także

Reuters: prezydent Uzbekistanu nie żyje. Walczył z islamistami i dusił opozycję

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2016 13:42
Islam Karimow nie żyje - podaje Reuters. Prezydent Uzbekistanu był autorytarnym władcą. Dzięki zręcznej dyplomatycznej grze uniknął zupełnej izolacji, utrzymał relacje z Rosją, Chinami i Zachodem. Skutecznie walczył z terroryzmem islamskim - ocenia agencja Reutera. Oskarżany był o łamanie praw człowieka, duszenie mediów, opozycji, w kraju praktykowane były tortury.
rozwiń zwiń